Polska, w gronie krajów naszej części Europy, staje się coraz bardziej innowacyjna. Z roku na rok naukowcy rejestrują w Europejskim Urzędzie Patentowym coraz więcej wynalazków.

Zgłoszenie do europejskiego urzędu oznacza, że wynalazki przedsiębiorców mogą uzyskać ochronę na terytorium całej Unii Europejskiej. W 2005 roku liczba „polskich” zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego wyniosła zaledwie 105, ale w 2014 roku było ich 475. Z szacunków wynika, że Polska wyprzedziła Czechy (167 zgłoszeń) i Słowenię (123 zgłoszenia). Węgry zgłosiły do Europejskiego Urzędu Patentowego 110 wynalazków do opatentowania.

Łukasz Czernickiego z kancelarii podatkowej Crido Taxand zwraca uwagę, że jeszcze lepsze porównanie daje przeliczenie patentów na milion mieszkańców. Polska wyprzedziła Węgry pod względem liczby zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego na milion mieszkańców. Obecnie z 12 zgłoszeniami na milion mieszkańców jest na 4 miejscu w tej kategorii. Jeszcze w 2007 roku zajmowała 9 miejsce wśród 11 krajów Europy Środkowo Wschodniej.

Światowy Dzień Własności Intelektualnej ustanowiono w 2000 roku. Po raz pierwszy obchodzono je rok później.

Reklama