"Mamy już pełne dane dotyczące 2014 roku, jeśli chodzi o bilans płatniczy. Generalna ocena - nie tylko moja, ale i analityków Instytutu Ekonomicznego NBP oraz osób, które zajmują się bilansem w Departamencie Statystki - jest bardzo pozytywna z punktu widzenia oceny wskaźników makroekonomicznych" - powiedział Sobota.

> > > Czytaj także: NBP: Polska zanotowała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących

Dyrektor Departamentu Statystyki NBP zaznaczył, że relacja salda rachunku bieżącego do PKB wyniosła w 2014 roku minus 1,4 proc., zaś relacja łącznego salda rachunku bieżącego i kapitałowego do PKB wyniosła plus 1,0 proc.

Korzystna relacja

"Te ważne z punktu widzenia oceny analityków wskaźniki, czyli relacja salda rachunku bieżącego do PKB oraz relacja łącznego salda rachunku bieżącego i kapitałowego do PKB, są korzystne i pozwalają formułować pozytywne opinie na temat równowagi zewnętrznej, mając także na uwadze wskaźniki związane z MIP Scoreboard (Macroeconomic Imbalance Procedure - PAP)" - powiedział Sobota.

> > > Czytaj także: NBP: Polski system finansowy jest coraz bardziej stabilny

"Podobne, pozytywne tendencje obserwujemy też w pierwszym i drugim miesiącu tego roku. Mamy bardzo korzystne dane dotyczące salda obrotów bieżących. To może sugerować, że dane bilansu płatniczego w 2015 r. nie powinny być gorsze niż w 2014 r., w warunkach dalszego wzrostu PKB" - dodał.

Ze wstępnych danych NBP wynika, że w lutym zanotowano nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości 116 mln euro wobec nadwyżki na poziomie 37 mln euro w styczniu.