"W tej chwili to jest kwota rzędu 100 mln dolarów, uwzględniając produkcję tegoroczną ze złoża Heimdal" – powiedział Paszkowicz na konferencji prasowej.

Jak wyjaśnił, możliwe do odzyskania z projektu było 78% w formie zwrotu podatkowego od kwoty zainwestowanej na poziomie 500 mln dolarów.

"Stąd jest myślenie, żeby oprócz Heimdal mieć inne aktywo produkcyjne, które umożliwi nam przyspieszenie odzyskania tarczy podatkowej" - dodał Paszkowicz.

Równocześnie, w związku z przejęciem operatora Yme przez Repsol, jest analizowana możliwość wyjścia z projektu w innym trybie niż likwidacja, powiedział też wiceprezes.

Lotos Exploration & Production Norge AS (LEPN) posiada 20% udziałów w koncesji PL316/316B - Yme, na której - w ramach konsorcjum - rolę operatora pełni kanadyjska spółka Talisman Energy.  Już w 2012 r. Grupa Lotos sygnalizowała, że chce wycofać się z tego projektu.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.