"Sytuacja nie jest na tyle stabilna, żeby mówić o stałej wypłacie dywidendy na jakimś poziomie" - powiedział prezes Bogdanki Zbigniew Stopa podczas konferencji prasowej.

"Polityka dywidendowa może polegać na tym, że spółka mówi, iż będzie średniorocznie wypłacać na przykład 60-70% albo będzie uzależniała poziom wypłaty dywidendy od pewnych parametrów, na przykład cash flow itd." - dodał prezes.

Dodał, że ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na rynku węgla, nowa polityka najprawdopodobniej nie będzie wskazywała poziomu wypłaty dywidendy na kilka lat do przodu.

"Chcemy antycypować capex, opex i dywidendę, żeby to była polityka zrównoważona, która ma najpierw na celu zabezpieczyć w ogromnie trudnym okresie stabilność finansową, która jest konieczna" - powiedział wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Roger de Bazelaire.

Bogdanka ma ogłosić nową politykę dywidendową przed 30 czerwca br.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 r. 16,6% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.