"Obecne pozyskiwanie ropy oscyluje w granicach 125-175 bbl/d przy wykładniku gazowym 2 200 ft3 na bbl i ciśnieniu głowicowym dynamicznym 403 psi. Zdaniem kierownictwa, wyniki wstępnej produkcji są poniżej oczekiwań. Obserwowane ciśnienie różni się znacząco w porównaniu do danych z pierwszego tygodnia eksploatacji Winstar-12bis w grudniu 2014 r., w trakcie którego uzyskano 553 bbl/d ropy, a średnie ciśnienie głowicowe dynamiczne wynosiło 2 550 psi. Kierownictwo uważa, że na taką dysproporcję wpływ miało zarazem uszkodzenie otworu oraz swoista niedrożność rurek" - czytamy w komunikacie.

W celu rozwiązania tych problemów spółka przygotowuje obecnie program prac, przewidujący użycie chemicznych rozpuszczalników oraz zastosowanie urządzenia typu coiled tubing. Potrzebny sprzęt i materiał są dostępne w kraju, a wyniki testów laboratoryjnych zastosowanego rozpuszczalnika w reakcji z płuczką wiertniczą z obydwu odwiertów WIN-13 i WIN-12bis są bardzo zachęcające. Oczekuje się, że prace ruszą w drugiej połowie maja. Do tego czasu prowadzone będzie wydobycie w celu sprawdzenia czy otwór będzie się dalej samoczynnie oczyszczał, podano również.

Pole Sabria zajmuje obszar ok. 11 250 akrów. Właścicielem 45% pola i jego operatorem jest Winstar Tunisia B.V. – spółka w pełni zależna Serinus. Pozostałe 55% należy do tunezyjskiej naftowej spółki państwowej Entreprise Tunisienne D'Activites Pétrolières.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.

Reklama