"Jesteśmy na etapie przygotowania listu intencyjnego i umowy o poufności, żeby rozpocząć proces zapoznawania się z samą kopalnią" - powiedział Lubera podczas konferencji prasowej.

Spółka obecnie jest zainteresowana tylko częścią aktywów KWK Brzeszcze. "Po audycie przeprowadzonym przez naszych doradców można powiedzieć, że jest możliwy podział kopalni" – powiedział.

W kopalni znajduje się obszar, który nadaje się do zamknięcia. Analiza wykazała jednak, że Brzeszcze mogą funkcjonować bez tego obszaru.

Prezes powtórzył, że Tauron poszukuje współinwestora finansowego do zrealizowania tej transakcji.

Reklama

Dodał, że spółka nie zaangażuje się kapitałowo w tzw. Nową Kompanię Węglową. "Tauron nie jest zainteresowany Nową KW - to podtrzymuję. Nie prowadzimy żadnych działań w tym kierunku" - powiedział Lubera.

Na początku maja br. Kompania Węglowa (KW) podpisała umowę nieodpłatnego zbycia kopalni Brzeszcze do SRK. Jest to druga kopalnia przekazana przez KW do SRK, po kopalni Makoszowy.

Tauron wyraził zainteresowanie nabyciem kopalni Brzeszcze w połowie stycznia - pod warunkiem, że w kopalni będzie możliwe efektywne ekonomicznie wydobycie węgla. W marcu doradcy zarekomendowali nabycie aktywów kopalni poprzez przejęcie ich od SRK.

Do końca września br. z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej ma powstać tzw. Nowa Kompania Węglowa, jako spółka Węglokoksu. Jej powstanie poprzedzi przekazanie nierentownych aktywów obecnej KW do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.