W konsekwencji za kwotowania surowców w najbliższym czasie odpowiadać będzie m.in. temat Grecji, gdzie Hellada wciąż nie może dojść do porozumienia z wierzycielami. Teoretycznie koniec maja był kolejnym terminem określanym jako dead-line, jednak aktualnie rynek patrzy w kierunku 5 czerwca, kiedy Grecja powinna spłacić kolejną pożyczkę do MFW.

Spadek zapasów wspiera ropę

Warto bliżej przyjrzeć się kwotowaniom m.in. ropy naftowej, która przez większą część tygodnia znajdowała się pod presją, aby „rzutem na taśmę” odrobić większość strat. W piątek ceny ropy rosły, przerywając serię spadków związaną z umocnieniem dolara, gdyż obniżyły się zapasy tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Czwartkowe dane Agencji Informacji Energetycznej (EIA) wykazały, że zapasy ropy w USA zmniejszyły się w zeszłym tygodniu o 2,8 miliona baryłek. Był to czwarty tydzień z rzędu, w którym zapasy się obniżyły. Zapasy ropy spadły silniej, niż oczekiwali analitycy ankietowani przez agencję Reutera, podczas gdy Amerykański Instytut Naftowy spodziewał się ich zwiększenia o 1,3 miliony baryłek.

Dodatkowo większość rynku zakłada, iż nadwyżka podaży na światowym rynku zapewne utrzyma się w drugiej połowie roku, ale zapasy w USA powinny jeszcze maleć. Z technicznego punktu widzenia obserwujemy oscylowanie kursu czarnego złota blisko 60 USD za baryłkę. Lokalnie wydaje się, iż potencjał wzrostowy wynikający z formacji 2-bottom (43,85 USD) został wyczerpany.

Obawy o wzrost w Chinach ciążą miedzi

Innym z ciekawych surowców są np. kwotowania miedzi, które zyskują w trakcie porannego, płytkiego handlu po tym jak FCOPPER stracił ok. 5% w poprzednim miesiącu. Co ciekawe ruch ten ma miejsce pomimo stosunkowo słabego porannego odczytu PMI dla Chin (50,2 pkt. wedle CFLP). Powodem do zaniepokojenia są dane składowe, które wskazują na potencjalny spadek zamówień eksporterów w kolejnych miesiącach. Sama wartość 50,2 pkt. również stanowi czynnik ostrzegawczy, iż pomimo stymulacji ze strony PBOC gospodarka ma problemy z powrotem na ścieżkę wzrostu. Z technicznego punktu widzenia kurs FCOPPER zanotował dynamiczną korektę z okolic 2.9180 USD, co ponownie sprowadziło nas nad wsparcie w okolicach 2.6800 USD.