Być może wydarzeniem dnia będzie publikacja inflacji mierzonej wskaźnikiem PCE, ponieważ ostatnie umocnienie USD było wynikiem mocnego odczytu bazowego CPI – a dane PCE to podobno ulubiony miernik inflacji Fed.

Dziś w nocy odbędzie się posiedzenie Reserve Bank of Australia (RBA), na którym RBA raczej nie zaprezentuje bardziej agresywnej retoryki po tym, jak rynek zdecydowanie na wyrost uznał zmianę stanowiska z umiarkowanego na nieco bardziej neutralne za „agresywną”.

W istocie prognozy rynkowe dotyczące RBA mogą być zbyt łagodne, a ogólna niepewność związana z Chinami, niskimi cenami surowców i ryzykiem spadku może przełożyć się na nową falę sprzedaży AUD – w szczególności biorąc pod uwagę, że pary EUR/AUD, AUD/USD i AUD/JPY znajdują się w okolicach kluczowych poziomów, które mogą okazać się katalizatorami dla sprzedaży (para AUD/USD jest blisko minimów cyklu, natomiast pary AUD/JPY i EUR/AUD dotarły do odpowiednich 200-dniowych średnich ruchomych).

Para AUD/USD przetestowała poziomy poniżej 0,7650 w miarę zbliżania się do wieloletnich minimów na poziomie 0,7550. Zwróćmy uwagę, że niższa, rosnąca linia to linia trendu sięgająca 2001 r. Wszelkie wzrosty po posiedzeniu RBA, w przypadku, gdyby bank nie zapewnił zbyt wielu wytycznych, mogą szybko zostać wyprzedane przed osiągnięciem obszaru 0,7800.

Poza danymi i posiedzeniami banków centralnych w tym tygodniu dodatkowym źródłem zmienności na rynkach walutowych może być presja na apetyt na ryzyko, jeżeli nastąpi kontynuacja w dół po słabym zamknięciu w ubiegły piątek, ponieważ sytuacja techniczna wygląda obecnie nieco złowieszczo, biorąc pod uwagę dalsze spadki głównych indeksów amerykańskich i europejskich.

Więcej negatywnych emocji dotyczących aktywów wysokiego ryzyka może ostatecznie wesprzeć JPY i ogólnie udzielić wsparcia EUR względem walut surowcowych, a w szczególności względem walut rynków wschodzących. Kierunek kursu USD może być ukształtowany przez najnowsze dane bez względu na poziom apetytu na ryzyko.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: wszystko zależy obecnie od nowych danych. Trudno spodziewać się czegokolwiek pozytywnego od dzisiejszego odczytu ISM w sektorze wytwórczym po wyjątkowo słabym odczycie Chicago PMI w ubiegły piątek, mimo iż mocny wskaźnik inflacji mierzonej PCE może zwrócić uwagę inwestorów, ponieważ amerykański sektor wytwórczy nie jest postrzegany jako klucz do ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych ani do poprawy prognoz Fed.

EUR: ryzyko dotyczące sytuacji w Grecji może się zmaterializować w dowolnym momencie, jednak poza tym uwaga inwestorów skupia się na posiedzeniu EBC w najbliższą środę. Można się spodziewać umiarkowanego zobowiązania (może nawet dotyczącego „wszelkich niezbędnych działań”?) stabilizującego rentowności obligacji rządowych po ostatnich turbulencjach.

JPY: w porównaniu z pozostałymi walutami, jen jest najbardziej wrażliwy na dane ze Stanów Zjednoczonych, jednak przedstawiciele rządu i banku centralnego Japonii starają się przeciwdziałać tej tendencji – być może w tym tygodniu spadek kursu JPY mógłby wyhamować?

GBP: Uwaga na dzisiejszy odczyt brytyjskiego PMI w sektorze wytwórczym, który wykaże, czy para EUR/GBP będzie kontynuować wyprzedaż w kierunku testu poziomu 0,7000. W przypadku rozbieżności danych z oczekiwaniami można przyjąć dalszy spadek w parze GBP/USD w kierunku poziomu 1,5100.

CHF: czekamy na ruch ze strony Grecji, zastanawiam się jednak, czy nie istnieje przypadkiem nie do końca uwzględnione ryzyko, że SBN na posiedzeniu 18 czerwca zaskoczy rynek swoją decyzją. W parze USD/CHF ważnym obszarem aktywacji wydają się ostatnie maksima powyżej poziomu 0,9500, a wsparcie w parze EUR/CHF w okolicach poziomu 1,0300 dotychczas się utrzymuje.

AUD: jak już wspomniałem powyżej, zasadniczo przewiduję, że na dzisiejszym posiedzeniu RBA zaważy ryzyko spadku – jeżeli tak będzie, należy uważać na minima cyklu poniżej poziomu 0,7550 w parze AUD/USD w nadchodzących dniach.

CAD: CAD stara się uzyskać wsparcie w efekcie wzrostu cen ropy w ubiegły piątek, jednak odczyt PKB za marzec okazał się słaby. Zasadniczo spodziewam się wzrostu w parze USD/CAD z powrotem w kierunku poziomu 1,3000, zastanawiam się jednak, czy CAD umocni się względem AUD i czekam na test obszaru 0,9400 w parze AUD/CAD w przypadku deprecjacji AUD po posiedzeniu RBA.

NZD: para NZD/USD w ubiegłym tygodniu dotarła do nowych minimów cyklu, a opór plasuje się obecnie w rejonach 0,7175/0,7200. Tymczasem interesujące będzie obserwowanie w nocy pary AUD/NZD po posiedzeniu RBA, ponieważ para ta starała się podjąć rajd po krótkim teście poniżej linii 200-dniowej średniej ruchomej.

SEK: już od tygodni szwedzka waluta pozostaje w granicach przedziału – być może to apetyt na ryzyko spowoduje, że ryzyko deprecjacji SEK sięgnie poziomu 9,50 w parze EUR/SEK, zanim nastąpi ponowna wyprzedaż?

NOK: waluta jest wyjątkowo słaba, biorąc pod uwagę wzrost cen ropy i mocne dane z Norwegii w ubiegły piątek – podkreślam, że istnieje ryzyko spadku w parach z NOK – kolejnym ważnym wydarzeniem będzie posiedzenie Norges Bank 18 czerwca.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Chiny: PMI w sektorze wytwórczym w maju wyniósł 50,2 w porównaniu z przewidywanym poziomem 50,3 i z odnotowanym w kwietniu 50,1
• Chiny: PMI w sektorze niewytwórczym w maju wyniósł 53,2 w porównaniu z odnotowanym w kwietniu 53,4
• Australia: pozwolenia na budowę wydane w kwietniu wykazały -4,4% m/m i +16,3% r/r w porównaniu z przewidywanymi odpowiednio -1,8%/+20,5% oraz z odnotowanym w marcu +24,6% r/r
• Japonia: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit/JMMA) w maju bez zmian na poziomie 50,9
• Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (HSBC) w maju wyniósł 49,2 w porównaniu z pierwotnie szacowanym poziomem 49,1 i z odnotowanym w kwietniu 48,8

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Szwecja: sprzedaż detaliczna w kwietniu (07:30)
• Strefa euro: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit) w maju (08:00)
• Wielka Brytania: PMI w sektorze wytwórczym (Markit) w maju (08:30)
• Stany Zjednoczone: dochody i wydatki osobiste w kwietniu (12:30)
• Stany Zjednoczone: wskaźnik inflacji PCE Deflator/Core w kwietniu (12:30)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie Rosengrena z Fed (13:05)
• Kanada: PMI w sektorze wytwórczym (RBC) w maju (13:30)
• Stany Zjednoczone: wystąpienie Fischera z Fed (13:30)
• Stany Zjednoczone: ostateczny odczyt PMI w sektorze wytwórczym (Markit) w maju (13:45)
• Stany Zjednoczone: wyniki badania sektora wytwórczego ISM w maju (14:00)
• Australia: decyzja RBA w sprawie docelowej stopy „cash rate” (04:30)