Cytowani w artykule przedstawiciele eksperci z Work Service, Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia oraz Polskiego Forum HR podkreślają, że umowy-zlecenia były w ostatnich latach nadużywane przez pracodawców, czego efektem jest 1,25 mln osób pracujących w Polsce na takich zasadach.Zdaniem prof. Elżbiety Kryńskiej z Uniwersytetu Łódzkiego zmiany są korzystne dla pracowników i są krokiem w stronę wyrównania szans dla osób, które na stałe pracują na umowach cywilnoprawnych.

Trudniej konkurować ceną

Zdaniem Anny Wichy, dyrektor generalnej Adecco Poland, nowe regulacje poprawią sytuację rzetelnych agencji pracy, które dotychczas przegrywały w rywalizacji kosztowej z konkurencją, która gorzej traktowała swoich pracowników.

> > > Czytaj także: Praca w Polsce trzy razy tańsza niż w UE. To przyciąga inwestorów i zachęca Polaków do emigracji

Kosztem pracodawcy jest nie tylko składka ZUS, którą musi odprowadzić, ale także obsługa administracyjna związana z pracownikami. Obecnie rynek agencji pracy tymczasowej w Polsce jest rozdrobniony – działa ponad 5 tys. podmiotów, które często konkurują o zlecenia ceną kosztem swoich pracowników. Agencje te, często nielegalnie, nie odprowadzają za swoich pracowników składek do ZUSu.

Według agencji zatrudnienia rynek pracy tymczasowej może w najbliższym czasie wzrosnąć do 1,5 mln osób. W 2014 roku był wart 4,5 mld złotych.