Plany już są, ale na ich realizację trzeba poczekać. Władze Warszawy ogłosiły listę inwestycji komunikacyjnych, które mają powstać do 2020 roku. Wśród nich znalazła się od dawna wyczekiwana budowa linii tramwajowej na Gocław, zakup ekologicznych autobusów czy budowa parkingów w systemie Park And Ride.

Najwięcej pieniędzy miasto wyda na budowę nowych linii tramwajowych. W ciągu kilku lat ma powstać ponad 20 kilometrów tras, które ułatwią dojazd mieszkańcom kilku dzielnic. Jak mówi wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz, najdłuższa z nich połączy Śródmieście z Wilanowem. Ta zupełnie nowa linia będzie miała 10 kilometrów. Razem z nią zostanie wybudowana zajezdnia na Annopolu. Miasto chce też kupić tabor, który będzie obsługiwał tę trasę.

Miasto ma też w planach budowę trasy na Tarchomin i na Gocław. Zmodernizowana zostanie też linia tramwajowa w w ulicy Kasprzaka na Woli.

Jednak jak mówi szef Tramwajów Warszawskich Krzysztof Karos, na realizację tych planów trzeba poczekać kilka lat. Pierwsze prace projektowe rozpoczną się prawdopodobnie w czasie nadchodzących wakacji. Najtrudniej będzie uzyskać decyzję środowiskową. To może zająć dużo czasu - uważa Krzysztof Karos. Jego zdaniem, sama budowa nowych linii mogłaby się rozpocząć w latach 2017-2018.

Wszystkie przedstawione dziś projekty są współfinansowane przez Unię Europejską. Z pieniędzy unijnych będzie też dotowana rozbudowa drugiej linii metra.

Powstanie 11 kolejnych stacji, a sieć wydłuży się o ponad 12 kilometrów.

>>> Czytaj też: Kolebka Solidarności rekinem kapitalizmu? Stocznia Gdańska w światowej czołówce branży