Związki zawodowe także dla zatrudnionych na śmieciówkach i samozatrudnionych. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ograniczające możliwość tworzenia związków wyłącznie dla osób pracujących na etacie są niezgodne z ustawą zasadniczą.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział po ogłoszeniu wyroku, że oczekuje od rządu i parlamentu niezwłocznej zmiany ustawy o związkach zawodowych, która realizowałaby wyrok Trybunału.

W opinii Ireneusza Rasia z PO, przepisy należy zmienić, jednak parlament może nie zdążyć z ich uchwaleniem przed końcem kadencji. Jak mówi poseł PO, na pewno będzie to analizowane, ale zwykle dostosowanie prawa do werdyktów Trybunału Konstytucyjnego trwa dłużej niż pół roku.

W opinii Dariusza Jońskiego z SLD, taka zmiana ustawy jest jak najbardziej możliwa. Dariusz Joński przypomina, że przed posłami są jeszcze 4 pełne miesiące pracy i część października. "Ustawę emerytalną można było przepchnąć w ciągu jednego miesiąca, to dlaczego takiej ustawy nie moglibyśmy uchwalić w 4 miesiące. Dla chcącego nic trudnego" - dodaje poseł SLD.

Trybunał Konstytucyjny badał sprawę na wniosek OPZZ.

>>> Czytaj też: Unia Europejska niczym Chiny? Wyzysk pracowników jest tu na porządku dziennym