broń-żołnierz-telefon

Żołnierz

źródło: ShutterStock

Wspierany przez MON oraz polską armie FOP oficjalnie rozpocznie działalność 17 września – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Na jej czele stanie generał Bogusław Pacek, który stworzył również koncepcję funkcjonowania tej organizacji.

- Od września w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych i wybranych jednostkach wojskowych rozpocznie  się szkolenie 350 instruktorów organizacji obronnych – mówi Bogusław Pacek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

>>> Czytaj też: Polska armia większa o 10 tys. żołnierzy. Wojsko stawia na zawodowców

Instruktorzy będą następnie szkolić ochotników, którzy wejdą w skład Polskiej Obrony Terytorialnej. Twórcy FOP liczą, że uda im się namówić do współpracy stowarzyszenia oraz fundacje związane z wojskowością i obronnością. Członkowie organizacji działających w ramach FOP mają otrzymać nie tylko odpowiednie przeszkolenie, ale i broń, amunicję oraz dostęp do strzelnic i symulatorów.

Ostatecznym celem utworzenia FOP ma być stworzenie w każdym powiecie co najmniej jednej ochotniczej organizacji obronnej. Organizacyjnym wzorem dla tego projektu mogłaby choćby Ochotnicza Straż Pożarna.

>>> Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"