Loretta Lynch

Loretta Lynch

źródło: Bloomberg

Na liście Interpolu znaleźli się również czterej szefowie firm marketingowych związanych ze sportem. Cała szóstka poszukiwana jest przez amerykańskie władze. Prowadzą one śledztwo w sprawie łapówek wartych ponad 150 milionów dolarów zapłaconych piłkarskim działaczom ze szczytów władzy. 

W związku ze śledztwem, rezygnację zapowiedział szef FIFA Sepp Blatter, który w ubiegły tygodniu został ponownie wybrany na to stanowisko. Zdaniem brytyjskiego ministra kultury i sportu Johna Whittingdale'a, rezygnacja Blattera nadeszła zbyt późno. Nazwał ją ponadto "jedynie początkiem naprawiania zdyskredytowanej i zhańbionej organizacji". 

>>> Czytaj też: Brytyjskie media: Mundiale w Rosji i Katarze pod znakiem zapytania

Loretta Lynch: FIFA była skorumpowana do najwyższych szczebli

Mocne słowa amerykańskiej minister sprawiedliwości na temat Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. W wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Loretta Lynch mówi, że FIFA jest skorumpowana do najwyższych szczebli.

W rozmowie z gazetą amerykańska minister opisuje mechanizm działający w FIFA. Jak mówi, za każdym razem kiedy w Federacji, w wyniku wewnętrznej kontroli, wykrywano korupcję, podejrzani działacze byli zastępowani przez innych, którzy robili dokładnie to samo. Jak czytamy, traktowali swoje pozycje przede wszystkim jako okazję do przyjmowania łapówek.

Loretta Lynch dodaje, że amerykańscy śledczy nie skończyli jeszcze dochodzenia w tej sprawie i możliwe są zarzuty dla kolejnych działaczy. Lynch nie chciała odpowiedzieć na pytanie czy chodzi też o szefa FIFA Seppa Blattera. Amerykańskie media podawały wcześniej, że Blatter jest objęty dochodzeniem.

Pytana, czy są dowody na korupcję przy wyborze gospodarzy mundiali w 2018 i 2022 roku, Lynch mówi, że postępowanie w tej sprawie trwa, ale zajmują się tym szwajcarscy śledczy.