Wiceminister finansów Jacek Kapica podczas konferencji prasowej mówił, że na rosnącą popularność e-deklaracji ma wpływ łatwość wypełniania zeznań podatkowych w internecie. Jego zdaniem, sukcesem okazała się decyzja, by korzystający z e-deklaracji nie musieli używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego lecz wykorzystali dane autoryzujące - kwotę przychodu z poprzedniego roku.

Zdaniem Kapicy bardzo dobrym rozwiązaniem było nałożenie obowiązku elektronicznego rozliczania pracowników przez firmy. Ci którzy chcą papierowo realizować ten obowiązek mogą to robić do końca stycznia. Mimo to, aż 95 procent tych dokumentów spływa w formie elektronicznej.

Marcin Sidelnik z firmy PWC, który przygotowywał wraz z Ministerstwem Finansów raport o korzystaniu z e-deklaracji wyjaśnia, że elektroniczny sposób rozliczania podatków rozwija się niezwykle dynamicznie. Jego zdaniem ludzie korzystają z takich rozwiązań ponieważ są one szybkie i proste. Średnio, ponad połowa podatników wypełnia Pit w 30 minut.

Ministerstwo Finansów w najbliższym czasie zamierza poszerzać ofertę elektronicznych usług. Wiceminister Kapica zapowiedział między innymi: uruchomienie w 2016 roku systemu wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37 dla emerytów i rencistów, usługę sprawdzenia wiarygodności kontrahenta i udostępnienie Ośrodkom pomocy Społecznej informacji o dochodach ich podopiecznych.