Przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata porozumieli się co do ambitnych celów klimatycznych i zagrozili Rosji kolejnym sankcjami, jeśli sytuacja na Ukrainie będzie się pogarszać.

Informując o porozumieniu w sprawie walki z globalnym ociepleniem, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze o pożegnaniu z węglem, ropą i gazem. "Szczyt G7 ogłasza nową erę i obiecuje radykalne zmiany w sposobach pozyskiwania energii" - czytamy na pierwszej stronie tej monachijskiej gazety.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" dodaje, że przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata w zaskakująco jasnych słowach zapowiedzieli odwrót od gospodarki opartej na węglu. Jak czytamy, kraje G7 wysłały wyraźny sygnał, że oczekują sukcesu na tegorocznej konferencji klimatycznej w Paryżu, z kolei szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel wzmocniła swoją pozycję jako kanclerz klimatu.

Dziennik "Die Welt" tymczasem zwraca uwagę na jasny sygnał wysłany do Moskwy. Jak czytamy, Zachód pokazał swoją jedność wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

>>> Czytaj też: Polska na peryferiach świata. Czy kiedykolwiek dogonimy Zachód?