Większość biznesów skierowana jest do klienta indywidualnego, a ten często płaci gotówką. Nawet w punktach, które udostępniają płatności kartą, ponad połowę transakcji mogą stanowić te regulowane gotówką. Mowa więc o kwotach rzędu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, które właściciel firmy najczęściej będzie chciał wpłacić na konto. Podejście banków do takich klientów jest bardzo zróżnicowane.

Znajdź najkorzystniejsze dla siebie konto firmowe

Jeden bank zapewni możliwość darmowej wpłaty w miejscu prowadzenia biznesu przez klienta, inny nie dość, że będzie wymagał pofatygowania się do oddziału, to jeszcze pobierze od wpłaconej kwoty niemałą prowizję. Wygoda i koszty dokonywania wpłat gotówki na firmowy rachunek mogą więc niewątpliwie być języczkiem u wagi w procesie wyboru konta przez niejednego przedsiębiorcę.

Najtaniej we wpłatomacie 

Jak już wspomnieliśmy, polityka banków w zakresie tak możliwości, jak i kosztów wpłacania gotówki na firmowe konto jest bardzo różna. Niektóre banki dają możliwość bezpłatnego wpłacania gotówki w należących do nich wpłatomatach (m.in. Credit Agricole Bank Polska, Citi Handlowy, Idea Bank, Raiffeisen Polbank, ING Bank Śląski czy PKO BP), inne gotówkę bezpłatnie przyjmą w oddziale (np. Deutsche Bank Polska w przypadku posiadaczy kont dbNet Biznes czy BNP Paribas).

Niestety są też banki, w których przedsiębiorca nie ma możliwości bezpłatnej wpłaty gotówki na konto. Należą do nich m.in. BIZ Bank, Getin Noble Bank, Meritum Bank, Bank BPH, BZ WBK, Bank Millennium czy Alior Bank. Opłaty pobierane przez banki za wpłaty gotówkowe wynoszą najczęściej od ok. 0,2 do 0,5%, co oznacza, że jeśli np. przedsiębiorca będzie miesięcznie wpłacać na konto 10 000 zł, bank pobierze od niego prowizję rzędu kilkuset złotych. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na to, w którym banku i w jaki sposób operacje takie można przeprowadzać bezpłatnie.

Najczęściej tym sposobem będzie skorzystanie z wpłatomatu. Jego minusy to wciąż słabo rozwinięta infrastruktura maszyn z funkcją wpłaty gotówki, jest ich wciąż znacznie mniej niż bankomatów. Poza tym urządzenia niestety czasem się psują i zdarza się, że wyprawa do wpłatomatu jest bezowocna, nie można bowiem wpłacić gotówki. To jednak i tak drobniejsze niedogodności niż ponoszenie opłat za wpłatę w oddziale.

Większość banków, które umożliwiają bezpłatne wpłaty gotówki poprzez wpłatomaty, za taką samą operację w placówce pobierze prowizję. Np. klienci ING Banku Śląskiego dokonają bezpłatnych wpłat we wpłatomatach tego banku (do kwoty 50 tys. zł miesięcznie), ale za każdą taką transakcję w oddziale będą musieli zapłacić 0,5% prowizji + 10 zł. Prowizja w oddziałach PKO BP to 0,5% (ale nie mniej niż 6 zł), podczas gdy we wpłatomacie wpłaty można dokonać za darmo (uwaga na limit na jedną transakcję wynoszący 5 tys. zł). Tak więc mimo tego, że dla wielu osób możliwość przekazania gotówki z rąk do rąk wydaje się pewniejsza i bezpieczniejsza niż wpłata za pośrednictwem urządzenia, to warto się przekonać do wpłatomatów. To ewidentnie na to rozwiązanie stawiają banki.

Odbiór gotówki z siedziby firmy 

Omawiając możliwości wpłaty gotówki poprzez wpłatomaty, nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniu wprowadzonym niedawno przez Idea Bank, który zdecydowanie można uznać za lidera innowacji w tym obszarze. Bank ten w kwietniu br. uruchomił pierwszy mobilny wpłatomat. Przedsiębiorca zamawia go telefonicznie lub poprzez aplikację mobilną, samochód wyposażony w urządzenie do wpłacania gotówki podjeżdża we wskazane miejsce (np. pod siedzibę firmy) o umówionej porze, przedsiębiorca wpłaca gotówkę, a ta pojawia się w ciągu kilku minut na koncie.

Mobilny wpłatomat na razie dostępny jest tylko w Warszawie, z czasem planowane jest uruchomienie usługi w innych miastach. Dla przedsiębiorcy ze stolicy trudno obecnie jest znaleźć bardziej konkurencyjne rozwiązanie w zakresie wpłaty gotówki, tym bardziej, że zamówienie odbioru gotówki przez mobilny wpłatomat jest bezpłatne.
Rozwiązanie zaproponowane przez Idea Bank ma zwiększać wygodę, ale i bezpieczeństwo przedsiębiorców. Badania, które przeprowadził bank, pokazały bowiem, że co trzeci właściciel firmy przyjmuje płatności wyłącznie w gotówce. Pozostałe dwie trzecie badanych łączą płatności gotówkowe z bezgotówkowymi. Aż 80% badanych osobiście dostarcza pieniądze do banku, bardzo często robiąc to w godzinach wieczornych.

W trosce o bezpieczeństwo swoich klientów firmowych także inne banki oferują możliwość zamówienia odbioru gotówki z transportem. Najczęściej jednak słono to kosztuje. W zależności od miejscowości trzeba za to zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przykład? Bank Millennium pobiera od takiej transakcji z transportem 0,25% prowizji (ale nie mniej niż 5 zł) + 35 zł (w strefie, należą do niej głównie największe miasta) lub + 150 zł (poza strefą).

W większości banków dysponujących ofertą odbioru gotówki od klienta warunki takiej operacji są ustalane indywidualnie, w zależności m.in. od wpłacanych kwot, częstotliwości wpłat oraz lokalizacji punktu odbioru. Usługa przeznaczona jest głównie dla firm specjalizujących się w obsłudze gotówkowej, w kasach których regularnie pojawiają się znaczące ilości gotówki (np. punkty kasowe czy sklepy nie posiadające terminali płatniczych). W takich sytuacjach ponoszenie dodatkowych opłat może być uzasadnione.

Szukasz oszczędności? Wybierz konto firmowe bez opłat za prowadzenie 

Policz wszystkie koszty 

Każda firma, wybierając konto, powinna przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i poszukać oferty, dzięki której można zrealizować je po możliwie jak najniższej cenie. Banki konkurują opłatami za prowadzenie konta, kartę czy przelewy, które to opłaty oczywiście również mają duży wpływ na całkowite koszty korzystania z konta. Niemniej wpłaty gotówkowe także są funkcjonalnością często wykorzystywaną przez przedsiębiorców, a w tym zakresie banki już nie tak często dbają o atrakcyjną ofertę.