Business Centre Club, pod patronatem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego wyróżnia przedsiębiorców i instytucje, które oprócz spełniania standardów europejskich odznaczają się dużą dynamiką działalności i wykorzystują możliwości, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej. W tym roku w szczególny sposób uhonorowano osoby spoza świata przedsiębiorców, które propagują idee przedsiębiorczości, poruszają trudną problematykę gospodarczą, edukują, informują i analizują dobre i złe strony przemian ostatniego 25-lecia w Polsce.

- Medal jest co prawda imienny, ale należy się całemu zespołowi naszej gazety, który dba o interesy przedsiębiorców, także w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Będziemy starali się odpowiedzieć na państwa apele najlepiej jak tylko będziemy potrafili – powiedziała w krótkim podziękowaniu Jadwiga Sztabińska. Oprócz niej laureatami zostali: Pierre Buhler, Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce, Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Robert Feluś, redaktor naczelny „Faktu” i Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny „Super Expressu”.

Medale Europejskie trafiły także do 177 przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki, od finansów i bankowości, poprzez branże budowlaną, aż po uczelnie, media, gastronomię i producentów wyrobów specjalistycznych. - Albert Einstein mówił, że świat ustępuje drogi tym, którzy wiedzą dokąd idą. Dziś znajdujemy się w gronie właśnie takich ludzi, ciężko pracujących, zwyciężających na rynkach europejskich i świecących przykładem dla innych – powiedział prezes BCC Marek Goliszewski.

Wtórował mu Pierre Buhler, który odbierając nagrodę nawiązał do wspólnych interesów gospodarczych krajów należących do Unii Europejskiej. – Rzadko wygrywa się w pojedynkę. Największe sukcesy odnosi się wspólnie. Celem Europy jest pozycja lidera w sektorze innowacji, nowych technologii oraz badań i rozwoju. Cieszę się, że Polska korzysta z tej okazji, czego przykładem jest współpraca z Airbusem – podkreślił Buhler. Dodał przy tym, że jego życzeniem jest, by Polska stała się piątą bazą produkcyjną tego koncernu w Europie.
Do wzorca francuskiego nawiązał także gen. Leon Komornicki. – Najwyższy czas, by zwiększyć efektywność współpracy pomiędzy przemysłem obronnym, a polskim wojskiem. Przykładem jak to powinno funkcjonować jest Francja. Pieniądz na obronność musi być wydawany w taki sposób, by przekładał się na rozwój gospodarczy kraju. To nasza słabość, ale zmierzamy w dobrym kierunku – skwitował Komornicki.

Tegoroczna gala Medali Europejskich odbyła się w Salach Redutowych Opery Narodowej w Warszawie.