Mimo zdementowania przez niemiecki rząd informacji o możliwości dodatkowej pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji, w ciągu dnia obserwowaliśmy wyraźne wzrosty głównego indeksu ateńskiej giełdy – Athex Composite. Tymczasem, fiasko dotychczasowych rozmów sprawia, że z dnia na dzień rośnie ryzyko niewypłacalności Grecji.

Zdaniem prezesa niemieckiego Bundesbanku, Jeinsa Weidmanna, międzynarodowi partnerzy są w dalszym ciągu gotowi pomóc rządowi w Atenach w walce się z wysokim zadłużeniem poprzez usprawnienie administracji państwowej, pobudzenie wzrostu gospodarczego i przywrócenie równowagi finansów publicznych. Kluczowe pozostaje jednak zaakceptowanie przez premiera Aleksisa Tsiprasa warunków stawianych przez europejskich wierzycieli.

Rano uwagę inwestorów przyciągnęły wiadomości napływające z Japonii, gdzie zostały opublikowane dane obrazujące aktualną dynamikę produkcji przemysłowej w Kraju Kwitnącej Wiśni. W ciągu dnia poznamy natomiast informacje o produkcji przemysłowej (prognoza 0.3% m/m i 1.1% r/r) w strefie euro, a także inflacji PPI (prognoza 0.4% m/m i -1.1% r/r) w Stanach Zjednoczonych.