"W ubiegłym roku ogłosiliśmy raport razem z Atlantic Council na temat korytarza Północ-Południe - 'Scalenie Europy'. Okazało się, że to było na czasie i świetnie przyjęte. Dzisiejszy szczyt w Warszawie jest podkreśleniem tego, że dobrze wpisujemy się w proces przemian na poziomie Unii Europejskiej, zmierzających do unii energetycznej" - powiedział przewodniczący rady dyrektorów CEEP Paweł Olechnowicz podczas konferencji prasowej.

Wśród tematyki poruszonej w memorandum znalazły się także kwestie redukcji emisji CO2 oraz wdrażania innowacyjnych technologii w energetyce.

"Ochrona klimatu jest dla nas niezmiernie ważna, ale równie ważne jest bezpieczeństwo dostaw energii. Bezpieczeństwo energetyczne to stały, pewny przepływ energii dostępnej w cenie, na którą stać odbiorców. Oznacza to, że potrzebujemy struktur energetycznych odpornych na zewnętrzne naciski i zależności, ale też na ataki w cyberprzestrzeni" - powiedział Friedbert Pflüger, dyrektor Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego i Surowcowego.

Reklama

CEEP ma już wstępny raport na temat działań potrzebnych do powstania korytarza, przygotowany przez firmę Roland Berger. Ostateczna wersja raportu ma zostać zaprezentowana we wrześniu, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Raport ujmie zagadnienia priorytetyzacji projektów, które w programie tego korytarza i programie Junckera byłyby najbardziej istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznej sprawności funkcjonowania państw centralnej Europy w Unii Europejskiej" - zapowiedział Olechnowicz.