Składający wizytę w Chinach minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla Polskiego Radia stwierdził, że firma zrealizowała już "główne płatności".

O tym, że wysłannicy COVEC-u w ostatnich miesiącach prowadzili w Warszawie negocjacje zmierzające do uregulowania zobowiązań wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, informował m.in. rzecznik tej instytucji. W lutym doszło do zwrotu jednej z gwarancji złożonej na rachunku w Chinach. Opiewała ona na kwotę 120 mln dolarów.

Minister Grzegorz Schetyna poinformował, że Chińczycy spłacili większość zobowiązań. "Ta sprawa jest na dobrej drodze. To, co się zdarzyło - tam jest kwestia odsetek, ale te główne płatności zostały zrealizowane" - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia szef polskiej dyplomacji. Grzegorz Schetyna nie sprecyzował, jakie sumy zostały uregulowane przez COVEC.

Po zerwaniu kontraktu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad domagała się od Chińczyków odszkodowania w wysokości 600 milionów dolarów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że konsorcjum po spłacie długów w Polsce zamierza ubiegać się o kolejne kontrakty w Europie. 

>>> Czytaj też: Kto przejmie od Niemiec rolę lidera UE? Wszystko wskazuje na Francję