Sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 1,8 proc. r/r w maju br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,5 proc.

Prognozy 13 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews, wahały się od 0,0 proc. do 4,5 proc. wzrostu, przy średniej na poziomie 1,69 proc. wzrostu.

Sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 4,7 proc. r/r i zwiększyła się o 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym. 

GUS podał wcześniej, że w całym 2014 r. sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła o 3,3 proc. r/r.

Największy spadek sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r) w maju br. odnotowano w dziale "pozostałe" - o 10 proc. oraz "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 8 proc., wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Wzrost r/r odnotowano w działach "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 19,7%, "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 11,4 proc., "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" - o 9,2 proc., "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (tj. głównie sklepy wielkopowierzchniowe) - o 8,2 proc., "tekstylia, odzież, obuwie" - o 6,4 proc., "meble, RTV, AGD" - o 3,9 proc. oraz "żywność, napoje, wyroby tytoniowe" - o 2,4 proc.

>>> Czytaj też: Wskaźnik wakatów w Polsce jest najniższy w UE. Oto najnowsze dane Eurostatu