"Abris, poprzez spółkę CLRD Investments S.A., przejął wszystkie akcje w Graf-Poz. Graf-Poz jest średnim zakładem w branży produkcji opakowań. Jego przychody wynoszą obecnie ponad 80 mln zł rocznie, rosnąc o 5-10% co roku. Około 90% produkcji trafia na rynek krajowy" - czytamy w komunikacie.

"Spółka znalazła swoją niszę rynkową w postaci opakowań premium. Posiadając odpowiedni park maszynowy i doświadczoną załogę potrafi sprostać najbardziej wymagającym kontraktom" - powiedział menedżer inwestycyjny funduszu Edgar Koleśnik, cytowany w komunikacie.

Graf-Poz prowadzi zakład produkcyjny w Batorowie pod Poznaniem, w którym wytwarzane są kartonowe opakowania premium niedużego formatu do towarów różnego typu. Odbiorcami są czołowi producenci z branży spożywczej (m.in. producentów słodyczy, kaw, herbat, produktów sypkich), elektrotechnicznej (lampy, elektrotechnika oświetleniowa) oraz odzieżowej.

"Abris pierwszy raz inwestuje w branżę opakowań. To perspektywiczny biznes, w którym Graf-Poz posiada liczącą się pozycję" - powiedział partner z Abris Capital Partners Paweł Gieryński, cytowany w komunikacie.

Wartość rynku opakowań z kartonu i tektury w Polsce wynosi ponad 10 mld zł, co stanowi ok. 1/3 całego rynku opakowaniowego w Polsce. Polski rynek opakowań z kartonu i tektury jest jeszcze rozdrobniony, choć działają i dominują na nim już międzynarodowe koncerny. Jest tylko kilka polskich firm z przychodami ok. 100 mln zł, które mogą być dostawcami produktów premium dla najbardziej wymagających klientów, podano również.

"Branża ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Sprzyja jej przede wszystkim: niezła kondycja gospodarki, konwergencja z rynkiem unijnym (wydatki na opakowania w krajach 'starej piętnastki' to 300 euro na mieszkańca, a w Polsce jest to połowa tej kwoty), czy rosnąca liczba klientów związana z relokacją produkcji do Polski (tzw. production offshoring)" - czytamy również.

Abris Capital Partners jest niezależną firmą zarządzającą funduszami private equity. Skupia się na możliwościach, jakie dają przedsiębiorstwa średniej wielkości w głównych państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Horyzont inwestycji funduszu jest długoterminowy i wynosi średnio 3-5 lat. Do największych polskich inwestycji Abrisu należą m.in. Prime Car Management (Masterlease), FM Bank PBP czy Alumetal.