Pięciu przewodniczących unijnych instytucji, w tym Donald Tusk, przygotowało raport opisujący strategię pogłębiania unii gospodarczo-walutowej do 2025 roku. Dokument ma zostać opublikowany w poniedziałek.

Raport jest w dużej mierze odpowiedzią na kryzys na południu Europy i problemy z konkurencyjnością takich krajów jak Francja czy Włochy. Zgodnie z jego założeniami, powołany ma zostać stały szef Eurogrupy i minister budżetu. Powstać mają też zalążki wspólnego budżetu strefy euro.

Mapa drogowa prowadząca do większej integracji strefy euro podzielona jest na etapy. W pierwszym, który potrwa do 2017 roku, dokończone ma zostać tworzenie mechanizmów, których tworzenie już rozpoczęto – większa kontrola nad polityką budżetową członków strefy euro oraz budowa unii finansowej. Drugi etap ma obciąć unię bankową i kapitałową – procesy te wymagają jednak poważnych zmian prawa i będą możliwe dopiero po 2017 roku. Zgodnie z unijnym planem, etap ten miałby się zakończyć do 2015 roku. To właśnie w tej fazie ma zostać powołany wspólny minister budżetu Eurogrupy i stały szef eurolandu.

Czytaj więcej „Rzeczpospolitej”

>>> Polecamy: Europa nie „konsumuje” równomiernie. Gdzie na jej tle plasuje się Polska?