Kawa

Kawa

źródło: ShutterStock

Wczoraj cena kawy robusta wzrosła aż o 4,6%, doprowadzając notowania tego surowca do najwyższego poziomu od drugiej połowy lutego bieżącego roku. Obecnie cena notowanej w Londynie kawy robusta jest o niemal 20% wyższa niż jeszcze miesiąc temu.

Dynamiczne zmiany cen miały swoją fundamentalną przyczynę. Były nią informacje napływające z Wietnamu - kraju będącego największym na świecie producentem kawy gatunku robusta, a także drugim na świecie, po Brazylii, największym producentem kawy w ogóle.

W ostatnich tygodniach pogoda nie rozpieszczała farmerów z Wietnamu - trwały tam susze, które budziły obawy o spadek ilości i jakości produkowanych w tym kraju towarów rolnych. Przedłużający się okres niedostatku deszczu wpłynął także na uprawy kawowca, co - jak przekonują lokalni farmerzy i traderzy - może przełożyć się na nieco mniejszą od oczekiwań produkcję w sezonie 2015/2016. W międzyczasie pojawiły się informacje o zmniejszonym eksporcie kawy z Wietnamu - w maju spadł on o jedną czwartą w ujęciu rdr, do poziomu 105,5 tys. ton.

Informacje te sprawiły, że pojawiły się obawy dotyczące przetrzymywania zapasów kawy przez wietnamskich farmerów. Taki zabieg miałby na celu wstrzymanie się ze sprzedażą kawy i wyczekiwanie na wzrost jej cen, by po paru miesiącach otrzymać za sprzedany surowiec  znacznie większe sumy. W ten sposób farmerzy doprowadzili do (na razie tylko rzekomo) zmniejszonej podaży kawy robusta w krótkim terminie - co faktycznie odbiło się na cenach tego surowca.

Tak czy inaczej, niewykluczone, że będzie to jedynie krótkotrwały ruch, ponieważ wpływ suszy na wielkość produkcji kawy w Wietnamie na razie nie jest duży. Traderzy działający na wietnamskim rynku zapewniają, że zbiory w sezonie 2015/2016 mają szansę być obfite.