We wnioskach ze szczytu nie będzie słów "obowiązkowy podział" i unijne kraje nie będą zmuszone do przyjmowania imigrantów. Ale jednocześnie wszystkie państwa zostaną wezwane do solidarnej odpowiedzi na problem imigracji.
Będzie też zapis, by deklaracje o przyjmowaniu uchodźców unijne kraje składały do końca lipca, co de facto wymusza na nich udział w programie rozmieszczania uciekinierów. Obowiązkowego podziału chcą Komisja Europejska, a także Włochy i Grecja oraz Malta, Cypr, Szwecja, Bułgaria i kraje Beneluksu.
Premier Belgii podkreślał, że jego kraj nie zamierza dłużej brać na siebie ciężaru przyjmowania imigrantów.
"Teraz ci, którzy mają opory, powinni wykazać się większą solidarnością" - dodał Charles Michel.
A Polska, która jest w grupie krajów najgłośniej protestujących przeciwko przymusowemu podziałowi, odpowiada, że wcześniej przyjęła Ukraińców i Czeczenów, a ponadto zadeklarowała przyjęcie 60 chrześcijańskich rodzin z Syrii.
"Jesteśmy solidarni z tymi, którzy tej pomocy potrzebują" - podkreśliła premier Ewa Kopacz.
Polska uważa, że takie decyzje jak przyjmowanie uchodźców każdy kraj powinien podejmować dobrowolnie, uwzględniając swoje możliwości. Podobnie myślą przede wszystkim państwa Europy Środkowo-Wschodniej oraz Finlandia i Wielka Brytania.
>>> Czytaj też: Liczba ludności Wielkiej Brytanii rośnie. Dzięki imigrantom i ich dzieciom
ElGreco(2015-06-25 21:01) Zgłoś naruszenie 00
Małe pytanko ? Jakie obowiązki ma taki przyjęty imigrant ? Czy można go zobowiązać do pracy ? Chociażby przy utrzymaniu porządku i czystości samych ośrodków imigracyjnych ? Czy też nie musi robić kompletnie nic, leżeć do góry brzuchem walić konia i czekać na zasiłek...
Odpowiedz