"Żaden konflikt nie służy rozwojowi firmy i realizacji jej strategii. Składane przeze mnie propozycje rozwiązań spornych kwestii mają szanse spotkać się z odzewem, który przyniósłby realne porozumienie. Dla dobra sprawy postanowiłem wycofać się z Orphée. Decyzję o dacie odejścia podejmę w ciągu kilku najbliższych dni, z uwzględnieniem ważnych interesów spółki. W dalszym ciągu będę działał na rzecz rozwiązania konfliktów i poprawy sytuacji całej grupy PZ Cormay" - powiedział Tuora agencji ISBnews.

Dodał, że jako akcjonariusz Orphée oraz PZ Cormay i osoba zarządzająca w Orphée, wielokrotnie podejmował próby porozumienia i zażegnania zaistniałego w spółce i całej grupie kapitałowej PZ Cormay kryzysu.

Tadeusz Tuora zasiada w Radzie Dyrektorów szwajcarskiej spółki Orphée SA i pełni funkcję jej dyrektora administracyjnego i finansowego od 8 stycznia 2010 roku. W chwili jego wejścia do spółki Orphée było firmą przynoszącą znaczne straty przy obrotach rzędu 4 mln euro rocznie. W 2010 Orphée osiągnęła zyski, a na koniec 2013 roku spółka miała 1,5 mln euro zysku netto przy przychodach wysokości 8,1 mln euro.

"Udało nam się zamienić firmę bankrutującą w bardzo zyskowną, co uważam za duży sukces nie tylko mój, ale całego zespołu handlowego, technicznego i logistycznego. Życzę nowemu zarządowi Orphée analogicznych sukcesów " - powiedział Tuora.

Zaznaczył, że obecnie Orphée jest w dobrej kondycji. Ma "świetne" wskaźniki płynności oraz perspektywy znacznego wzrostu przychodów związane z nowymi projektami Mythic 120 i Mythic 80. Na przeszkodzie do poprawy wyników operacyjnych stoi jednak konflikt w akcjonariacie.

Grupa Kapitałowa Orphée SA składa się z jednostki dominującej Orphée SA z siedzibą w Genewie i jej spółek zależnych. Podstawowym przedmiotem działalności grupy jest sprzedaż odczynników, testów i aparatury do diagnostyki in vitro. Głównym miejscem prowadzenia działalności Orphee jest Szwajcaria, a dla spółek zależnych: Kormej Diana - Białoruś, Kormiej Rusłand - Rosja, Innovation Enterprises Ltd. – Irlandia, Orphee Technics Sp. z o. o. - Polska. Orphée SA jest notowana na rynku NewConnect.

PZ Cormay to producent wysokiej jakości odczynników diagnostycznych i dystrybutor światowej klasy aparatury medycznej. Od ponad 27 lat zajmuje się produkcją testów in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, koagulologii oraz serologii grup krwi.