S&P 500 stracił 0,03 proc. i wyniósł 2.101,63 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,62 proc. i wyniósł 5.080,50 pkt.

W sobotę ma rozpocząć się kolejne spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie Grecji – piąte w ciągu niespełna 10 dni. Jak oświadczył słowacki minister finansów Peter Każimir, rozmowy z Grecją przeciągną się zapewne do niedzieli i będą to już ostatnie rozmowy poświęcone zawarciu porozumienia, mającego uratować ten kraj przed bankructwem.

"Wszyscy mamy już dość. (...) To naprawdę ostatnie spotkanie w tej sprawie. Jedziemy do Brukseli albo po to, żeby przyjąć porozumienie, albo (...) jeśli nie będzie porozumienia, będziemy rozmawiać o technicznych szczegółach bankructwa jednego z państw strefy euro" - powiedział Każimir.

Zdaniem unijnego komisarza ds. gospodarki Guenthera Oettingera "Grexit", czyli wyjście Grecji ze strefy euro, będzie nieunikniony, jeśli Ateny i ich kredytodawcy nie dojdą do porozumienia do końca czerwca.

Oettinger zapewnił w piątek w wypowiedzi dla Deutschalndfunk, że podjęte zostaną wszelkie próby utrzymania Grecji w eurolandzie, ale jeśli się nie powiodą, Europejski Bank Centralny podejmie działania, mające zapobiec poniesieniu strat przez pozostałe kraje strefy euro.

30 czerwca wygasa międzynarodowy program pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji. Bez porozumienia z wierzycielami Ateny nie otrzymają ostatniej transzy tego programu - 7,2 mld euro. Bez tych środków Grecja nie będzie mogła realizować swych zobowiązań finansowych, m.in. wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W piątek po raz kolejny w tym tygodniu dobre dane napłynęły z gospodarki USA. Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich Uniwersytetu Michigan wyniósł w czerwcu 96,1 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w czerwcu wskaźnika na poziomie 94,6 pkt. Od początku 2007 roku wskaźnik był tylko na raz na wyższym poziomie niż w czerwcu.

Dane potwierdzają poprawiającą się kondycję amerykańskich konsumentów. W czwartek podano, że wydatki amerykańskich konsumentów w maju wzrosły o 0,9 proc. mdm. Wskaźnik zanotował w maju najsilniejszy wzrost od prawie sześciu lat.

„Wydatki konsumentów będą pozostawały silnikiem napędowym gospodarki. W trakcie pierwszej połowy 2015 roku konsumenci oceniali stan swoich finansów oraz swoją finansowa przyszłość z największym optymizmem w porównywalnych okresach od 2007 roku” - napisał w komunikacie Richard Curtin, dyrektor instytutu Uniwersytetu Michigan, przeprowadzającego badanie nastrojów konsumentów.

Ze spółek silne wzrosty notowały akcje Nike, po tym jak producent odzieży sportowej podał lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Silnie traciły natomiast akcje producenta procesorów komputerowych Micron Technology, który rozczarował swoimi dokonaniami kwartalnymi i dodatkowo obniżył prognozy.

Silnym 7,4 proc spadkiem zakończył sesję indeks giełdy w Szanghaju. Indeks SCI kontynuuje tym samy korekcyjne spadki, które rozpoczęły się w połowie czerwca. Od tegorocznych szczytów indeks stracił już 19 proc. Pomimo silnych spadków na chińskiej giełdzie w ostatnim czasie SCI jest wciąż na prawie 30 proc. plusie od początku roku. W ostatnich dwunastu miesiącach indeks wzrósł o ponad 100 proc.

Obserwatorzy wskazują na spekulacyjny charakter ostatniej silnej fali wzrostowej w Chinach, w której bardzo duży udział mieli inwestorzy indywidualni, zachęcani do kupowania akcji przez ułatwienia regulacyjne wprowadzane przez rząd Chin.

W ocenie analityków Morgan Stanley korekta na chińskim rynku akcji może się jeszcze pogłębić. Ich zdaniem obecna hossa w Chinach mogła osiągnąć swój szczyt w połowie czerwca. Wcześniej o formowaniu się bańki spekulacyjnej w Chinach ostrzegali między innymi analitycy HSBC, Bank of America i BlackRocka.