Warszawska giełda rozpoczęła tydzień mocno pod kreską. WIG20 spadał na otwarciu o 2,07 proc., WIG tracił 3,61 proc., a WIG30 - 3,56 proc.

Notowania spadły na otwarciu sesji na wszystkich parkietach, zwłaszcza zaś w krajach południa Europy. Indeks giełdowych portugalskich spółek PSI-20 spadł o 5 pkt proc.; ogólnoeuropejski indeks FTSEurofirst 300 stracił 3 pkt proc. Niemiecki indeks DAX i francuski CAC spadły na początku notowań 5 pkt proc.

Europejski wskaźnik EURO STOXX 50 miał zniżkę rzędu czterech i pół procent, to największy jednodniowy spadek od czterech lat.

Na europejskich giełdach najmocniej spadają banki. Banco Santander, Deutsche Bank, Societe General, Intesa Sanpaolo, BNP Paribas, BBVA, Unicredit, AXA i ING Groep - wszystkie zniżkują ponad 5 proc.

"Inwestorzy wycofują się z akcji. Rynki wyczekiwały w ostatnich tygodniach, a nastawienie co do zakończenia negocjacji Grecji z wierzycielami było raczej pozytywne. Teraz wszystko się odwróciło" - ocenił Yukio Ikehata z Daiwa Securities w Tokyo.

>>> Czytaj też: Tsipras zamyka banki na tydzień, ogranicza wypłaty gotówki i transfery środków za granicę

Najważniejszy indeks giełdy w Szanghaju kilka minut po otwarciu notowań spadł nawet o 7 procent. Obecnie traci około 3 procent. W weekend chiński bank centralny ogłosił obniżkę stóp procentowych, ale ruch ten nie przyniósł spodziewanych rezultatów. Tracą też inne giełdy w tym regionie. Giełda w Tokio traci około 2,8 procent, w Hongkongu 2,6 procent, w Seulu ponad 1,5 procent, a w Singapurze 1,3. Podobnie reagują inwestorzy w Australii. Giełda w Sydney traci ponad 2,2 procent.

Rynki finansowe reagują na decyzję greckich władz, które ogłosiły na 5 lipca referendum w sprawie przyjęcia warunków planu pomocowego. Plan zaproponowany przez Unię Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy nakłada na Grecję obowiązek przeprowadzenia głębokich reform. Problem polega na tym, że jutro, czyli 30 czerwca mija termin spłaty pożyczek, które Grecy zaciągnęli na ratowanie gospodarki wcześniej.

W związku z sytuacją w kraju, rząd w Atenach ogłosił, że dziś grecka giełda będzie zamknięta i zdecydował, że banki w Grecji będą zamknięte od dziś do 6 lipca. Dzienny limit wypłat z bankomatu to 60 euro na osobę. Limit ten nie dotyczy obcokrajowców.

>>> RAPORT: Grecja u progu bankructwa - czytaj wszystkie bieżące informacje na temat Grecji'