Według informacji Guardiana premier Grecji Aleksie Tsipras nie wykazywał chęci podwyższenia stawek VAT oraz obniżenia świadczeń emerytalnych, co było warunkiem dalszej pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wskazywał, że to fundusz ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację a celem pożyczkodawców było przede wszystkim „upokorzenie” kraju. Jednocześnie grecki minister finansów Janis Varoufakis zapowiedział, że Grecja podporządkuje się programowi reform jedynie, gdy Unia Europejska zgodzi się na „restrukturyzację długu i inwestycje”.

Joshua Scigala, współwłaściciel firmy Vaultoro, która umożliwia dynamiczną zamianę Bitcoina na złoto wskazuje w rozmowie z agencją Reutera, że greccy obywatele intensywnie kupują bitcoiny bo tracą zaufanie do władz. Firma odnotowała ponad 124 proc. wzrost zainteresowania w Grecji. Jednocześnie kurs wirtualnej waluty pozostawał względnie stabilny przez ostatnie pół roku, co spowodowało wzrost zainteresowania ze strony instytucji finansowych a nawet rządu Wielkiej Brytanii.

- Ludzie zaczęli martwić się, że ich oszczędności mogą pozostać zamknięte w bankach – powiedział – Dlatego wolą osobiście zainwestować pieniądze w takie zasoby jak złoto czy bitcoin. Jeśli grecki rząd nie opracuje szybko planu naprawczego, coraz więcej ludzi będzie zwracało się w stronę takich inwestycji.

Według Reutersa rozwiązanie wzorowane na Bitcoin zabezpieczone greckimi obligacjami lub ulgami podatkowymi może niedługo zostać wprowadzone w Grecji. Grecki minister finansów Janis Varoufakis opisał na swoim blogu takie rozwiązanie w lutym tego roku. Podobny pomysł zaproponował Brian Kelly, autor ksiazki „“The Bitcoin Big Bang: How Alternative Currencies Are About to Change the World”