Grecja

Protesty na ulicach Aten.

źródło: Bloomberg

- Spodziewamy się, że większość Greków opowie się w referendum za przyjęciem pakietu reform, co zdecydowanie zmniejszy ryzyko „Grexitu” zarówno w tym roku, jak i w przyszłości – napisali ekonomiści Citigroup Inc. w notatce przygotowanej dla swoich klientów. Jednym z autorów raportu jest Ebrahim Rahbari, który uznawany jest za twórcę terminu „Grexit”, opisującego ryzyko opuszczenia strefy euro przez Helladę.

Trzy lata temu Rahbari i jego współpracownicy oszacowali prawdopodobieństwo „Grexitu” na 50 procent w ciągu kolejnych 18 miesięcy. W 2014 roku prognoza ta została podniesiona do 90 procent.

>>> Czytaj też: Na uniknięcie bankructwa jest już za późno. Katastrofa Grecji staje się faktem

Raport Citigroup został opublikowany tuż po sobotnim wystąpieniu greckiego premiera Aleksisa Tsiprasa, który ogłosił ogólnonarodowe referendum w sprawie przyjęcia pakietu reform zaproponowanego przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

>>> Wszystkie bieżące informacje na temat Grecji

Referendum, które odbędzie się 5 lipca br. może okazać się jednocześnie głosowaniem w sprawie pozostania Aten w strefie euro. Jeśli Grecy odrzucą zaproponowany pakiet reform, to nie będą mogli liczyć na kontynuację unijnej „finansowej kroplówki”, która od miesięcy utrzymuje przy życiu gospodarkę tego kraju.

Najnowsze sondaże wskazują, że większość Greków wspiera utrzymanie wspólnej waluty i pozostanie w strefie euro. Z drugiej jednak strony w kraju trudno jest dziś znaleźć zwolenników dalszych podwyżek podatków i cięć publicznych wydatków. Szczególnie w sytuacji, gdy Grecja zmaga się z ponad 25 procentowym bezrobociem.