Nowe informacje dotyczące okoliczności śmierci Jana Kulczyka. Polski biznesmen pojechał do kliniki w Wiedniu na nieskomplikowany zabieg - wbrew wcześniejszym doniesieniom nie był on jednak związany z kardiologią – dowiedział się reporter RMF FM Tomasz Skory. Ta operacja się udała. Potem doszło jednak do zatoru żylno-płucnego, który był przyczyną śmierci Kulczyka.

Jan Kulczyk był przedsiębiorcą działającym globalnie w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Odegrał ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Polskiej Rady Biznesu, przewodniczył Polsko–Niemieckiej Izbie Przemysłowo–Handlowej. Był prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Od czerwca 2006 r. w Radzie Dyrektorów Green Cross International, a od 6 października 2007 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady.

W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, think tank promujący osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. zainicjował Radę Polskich Inwestorów w Afryce. Był członkiem elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council.

Reklama

Filantrop, mecenas kultury i sportu. Laureat prestiżowej nagrody Kisiela (1992 r.), Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu Ojców Paulinów za szczególne zasługi dla Jasnej Góry. Laureat nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jako pierwszy przedsiębiorca na świecie uhonorowany przez rząd nigeryjski tytułem „Przyjaciela Nigerii”. Jako sponsor strategiczny polskiej reprezentacji olimpijskiej, wspierał inicjatywy jednoczące środowiska biznesowe, polityczne i sportowe na rzecz rozwoju sportu.

Był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski.

Według najnowszej listy tygodnika Wprost był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.