Po zakończeniu budowy dwóch bloków energetycznych w 2017 r. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) będzie dysponowała mocą wystarczającą do pokrycia własnych potrzeb, a także nadwyżką, poinformował prezes spółki Edward Szlęk.

"Po zakończeniu budowy obu bloków grupa JSW będzie dysponowała mocą 265 MWe, co w zupełności pokryje zapotrzebowanie naszych zakładów, a nawet umożliwi sprzedaż nadwyżek na rynku energii" - powiedział Szlęk, cytowany w komunikacie.

Potrzeby energetyczne całej grupy JSW szacowane są obecnie na 245 MWe.

Grupa realizuje obecnie dwa projekty energetyczne o łącznej mocy 105 MWe: blok fluidalny o mocy 75 MW budowany przez Spółkę Energetyczną Jastrzębie (SEJ) przy kopalni Zofiówka i blok energetyczny o mocy 30 MW przy koksowni Radlin wchodzącej w skład JSW Koks. Przewidywany termin zakończenia inwestycji w Radlinie to koniec 2017 roku, a realizowanej przez SEJ - na przełomie 2016 i 2017 roku, podano także.

Łącznie JSW dysponuje dziś 160 MW energii elektrycznej wytwarzanej w oparciu o własne źródła energii oparte na gazie koksowniczym i metanie, w tym 115 MW dostarczają bloki energetyczne, a 45 MW silniki gazowe wykorzystujące gaz pochodzący z odmetanowania kopalni. Umożliwiają one wyprodukowanie ponad 1 TWh energii elektrycznej w roku.

Reklama

Podmioty wchodzące w składy grupy kapitałowej JSW produkują także ciepło. Potencjał produkcyjny grupy w zakresie produkcji energii cieplnej wynosi obecnie 210 MWt.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2014 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,9 mln ton węgla.