Polski przemysł ma szansę na współpracę z Amerykanami przy modernizacji marynarki wojennej oraz wojsk lądowych, nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Raytheon ma modernizować polski przemysł zbrojeniowy nie tylko dzięki współpracy przy budowie tarczy antyrakietowej „Wisła”. PGZ ma szansę na współpracę także przy wyposażaniu okrętów wojskowych w radary i systemy walki elektronicznej oraz przy rozwoju precyzyjnej, naprowadzanej GPS amunicji artyleryjskiej.

Przedstawiciele PGZ liczą, że Raytheon podzieli się także technologiami umożliwiającymi modernizację i uzbrajanie samolotów F-16 oraz umożliwiającymi zapewnienie bezpieczeństwa polskiej cyberprzestrzeni.

Wkładem polskich firm w rozbudowę tarczy Wisła ma być współpraca przy budowie radarów monitorujących przestrzeń powietrzną. Elementy kierowania systemem oraz odpowiadające za łączność będą produkowane w Polsce. Raytheon ma udostępnić polskim przedsiębiorstwom technologię produkowania układów scalonych w oparciu o azotek galu. Zdaniem przedstawicieli firmy jest to 10 razy wydajniejsza i tańsza w użyciu technologia niż stosowana obecnie w radarach na całym świecie.

Reklama