Kto może skorzystać z przewalutowania kredytu we frankach?

6 sierpnia 2015, 13:32 | Aktualizacja: 15.01.2016, 19:31
Źródło:Expander

Dzięki zmianie zasad preferencyjnego przewalutowania kredytów walutowych znacznie wzrośnie liczba osób, które mogą skorzystać z tego rozwiązania. Z wyliczeń Expandera wynika, że jeśli kurs franka w dniu uruchomienia kredytu wynosił mniej niż ok. 2,60 zł to po wspomnianej operacji spadnie nie tylko zadłużenie, ale również rata. Tymczasem najwięcej kredytów było udzielanych, gdy kurs był poniżej tego poziomu. Liczbę chętnych zwiększy również podwyższenie limitów powierzchni mieszkania i domu – odpowiednio do 100 i 150 mkw.

Reklama

Komentarze (31)

  • Passenger(2016-01-15 11:56) Zgłoś naruszenie 01

    A gdzie równość obywateli. te kredyty były przekrętem i wszyscy powinni być "przewalutowani" po kursie zaciągnięcie. Co z ludźmi, którzy kupili domo powierzchni np. 160m2, bo mają dużą rodzinę? Co z ludźmi, którzy zostawili poprzednie mieszkanie dla dorosłego dziecka, a zachowali sobie prawo własności. Bubel prawny pisany na spółkę z banksterami. Wielkie przedwyborcze zapowiedzi Dud jak zwykle okazały się kiebasą wyborczą, jak każdego polityka... Czy to że Morawiecki ma kilka mln zł w akcjach banku mogło wpłynąć na kształt ustawy?

    Odpowiedz
  • artur(2015-08-09 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ja kupiłem dzialke budowlana za 126 tys Dzis żeby ja sprzedać musialbym dostać 220tys żeby wyjść na zero. Nie mam szans na przewalutowanie bo to dzialka.

    Odpowiedz
  • T1000(2015-08-09 17:25) Zgłoś naruszenie 11

    Za szkodnictwo banków cenę płacą zawsze ludzie. Polactwo może się wzajemnie zażreć na śmierć z nienawiści, ale i tak wszyscy zapłacą za pazerność banksterów!

    Odpowiedz
  • Adam(2015-08-08 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Pokażmy że popieramy inicjatywę:
    http://chf.snafinanse.pl/ustawa-o-przewalutowaniu-z-poprawka-90-pomozmy-jej-sie-obronic/
    jest to krok do przodu

    Odpowiedz
  • Elo(2015-08-08 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    klika pytań:

    W jakiż to magiczny sposób "kredyty frankowe są tańsze", skoro po 8 latach spłacania kredytu (około 100 rat) nie spłaciłem ani grosza pożyczonego kapitału? mało tego, kapitał do spłaty stale rośnie w miarę regulowania rat. dzisiaj wynosi już prawie dwukrotność tego co pożyczyłem (przypominam, że kredyt został udzielony w złotówkach).

    Kolejne pytanie do mędrków brnących w sofizmat pt “kredyty frankowe są tańsze” - Ile wynosi realne oprocentowanie kredytu indeksowanego, skoro przy nominalnym oprocentowaniu kredytu 4,5% (2008 rok - chf po 2 pln) i nominalnym oprocentowaniu 0% (2015 rok - chf po 4 pln) rata kredytu w pln wynosi dokładnie tyle samo? w dodatku rata ta w żaden sposób nie zmniejsza kapitału pozostałego do spłaty. (ponownie przypominam, że kredyt został udzielony w złotówkach i tylko te wypłacone złotówki są prawdziwym kosztem banku)

    Odpowiedz
  • X(2015-08-08 19:49) Zgłoś naruszenie 20

    ta ustawa jest w oczywisty sposób niekonstytucyjna. albo wszyscy poszkodowani przez nieuczciwe zapisy indeksacyjne w umowach kredytowych, albo nikt. com a do tego wielkość mieszkania? czy jak wzywamy policję do zdarzenia to policja reaguje w zależności od tego jak duże ktoś ma mieszkanie?

    Odpowiedz
  • Agata(2015-08-08 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    A co z małymi kredytami, których wartość w zł polskich do spłaty jest obecnie taka sama jak w momencie otrzymania kredytu.Nie spełnimy jednego warunku wskaźnika LTW i nadal będziemy spłacać kwotę , która po 8 latach się nie zmniejsza a jest może taka sama lub nieco więkasza??

    Odpowiedz
  • Links011(2015-08-07 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli osoby, które brały kredyt na 100 lub więcej % są tutaj w najlepszej sytuacji. Ci, którzy mieli wkłady własne pod wieloma względami są dyskryminowani.

    "Zaraz po wejściu w życie ustawy, z takiego przewalutowania z umorzeniem części zadłużenia będą mogli skorzystać tylko ci, których wskaźnik LTV jest wyższy niż 120%. Gdy wynosi on od 100% do 120% wniosek będzie można złożyć po roku od momentu wejścia w życie ustawy. Natomiast jeśli wskaźnik wynosi od 80% do 100%, wnioskować będzie można dopiero po 2 latach."

    Odpowiedz
  • Edi(2015-08-07 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    Niech tylko senatorowie zabiorą łapy od ustawy a prezydent niech podpisze

    Odpowiedz
  • tom(2015-08-07 10:07) Zgłoś naruszenie 01

    kurde co nikt nie kazał w złotówkach nie chcieli mi dać pod mostem miałem mieszkać 140 tyś wziełem po 7,5 roku płacenia srednio 800-1000 zł mam do spłaty 234 tysie

    Odpowiedz
  • fug(2015-08-07 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    gdzie trzeba teraz isc zeby skorzystac?

    Odpowiedz
  • Pierre d'Olais-Teau(2015-08-07 08:45) Zgłoś naruszenie 01

    gość14 - ty dalej swoją mantrę
    Ale nie odniosłeś się do mojego porównania. Raty płacisz tyle samo, mnie nikt nie chce pomóc
    Mam nadzieje, że trybunał nie przepusci tego do zmiany parlamentu

    Odpowiedz
  • gość 14(2015-08-07 07:45) Zgłoś naruszenie 326

    do Pierre d'Olais-Teau - niestety w złotówkach nie można było brać kredytów bo przy niskich zarobkach banki nie chciały dawać kredytów ze względu na nie spełnienie warunku tzw. możliwości spłaty , a jak się pracuje w budżetówce to wybacz ale czekać na podwyżkę, gdzie od 8 lat nie ma żadnych podwyżek płacy zasadniczej to absurd, dlatego ludzie brali kredyty we frankach, bo banki w zlotówkach nie chciały dawać - zwyczajnie dlatego że chcieli zarobić na klientach, ponieważ tak na prawdę ani jednego franka nie było w banku, który przyznał kredyt frankowy, - to były wirtualne franki - zwykłe oszustwo.

    Odpowiedz
  • Kris(2015-08-07 01:44) Zgłoś naruszenie 00

    To jest oszustwo, że osoba która wynajmuje mieszkanie nie może z tego skorzystać... Ja kupiłem mieszkanie dla siebie, ale poten je wynająłem bo mnie nie było stać na ratę..

    Odpowiedz
  • bank(2015-08-07 00:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe co zrobią kmiotki jak po przewalutowaniu kurs franka spadnie do 2zł a WIBOR znowu poleci na 5% plus marża banku?

    Odpowiedz
  • h...j(2015-08-06 23:00) Zgłoś naruszenie 00

    k...a o co kaman ludzie do dupy z tym KUKIZOREWOLUCJA

    Odpowiedz
  • mielony(2015-08-06 22:14) Zgłoś naruszenie 20

    Ktoś z rodziny nie dorobił się w porę 3-ciego dziecka, LTV też niższy (bo nie zaszalał na całego) i się nie załapie. A że mieli teoretycznie drugie mieszkanie (klitka w której się nie mieścili), które wynajęli to się tym bardziej nie załapią. Nie ma to jak dzielić zrabowane łupy wg klucza światopoglądowego.
    Nasze przepisy antyhazardowe absurdalne: matka z kilkumiesięcznym dzieckiem w kolekturze LOTTO to sprawa dla prokuratora. A na Wiejskiej nagradzają hazardzistów na olbrzymią skalę.
    Wg interpretacji min fin. jeżeli w trakcie trwania lokaty walutowej kurs wzrośnie to po jej zwrocie na konto złotówkowe trzeba zapłacić jeszcze podatek od różnicy kursowej. Nie słyszałem, żeby kredytobiorcom groził podatek od zysków ze spadku kursów waluty w której nominowany był kredyt. To się nazywa "sprawiedliwość"...
    A teraz krótko: nazwiska tych co głosowali za: sprawdzić czy mieli akcje tych banków i czy niedawno je sprzedali lub czy na bieżąco nie grają na spadki bankowych akcji. I ich rodziny z wszystkimi potencjalnymi spadkobiercami.

    Odpowiedz
  • xeram(2015-08-06 22:08) Zgłoś naruszenie 20

    nie posiada innego mieszkania na czas złożenia wniosku czy nie posiadał jak brał kredyt? bo jak nie posiada to sprzeda i nie ma :-)

    Odpowiedz
  • Ola(2015-08-06 20:17) Zgłoś naruszenie 11

    Wskaźnik LTV jest dyskryminujący. To świństwo karać ludzi którzy wszelkimi silami spłacali kredy, i teraz maja mniejszy niż piepszony wskaźnik.

    Odpowiedz
  • s.(2015-08-06 19:33) Zgłoś naruszenie 864

    W dupach się poprzewracało, NIC TAKIEGO NIE POWINNO WCHODZIĆ! Kredyty biorą dorośli ludzie, którzy powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny i brać pod uwagę ryzyko, ale widocznie wszyscy mieli pstro w głowach, cieszyli się tylko że wszystko ładnie, fajnie, a teraz pomocy oczekują, bo co? Bo byli kretynami! I oczywiście zapłacić za to wszystko przyjdzie wszystkim! Gratuluję głupoty! Mam nadzieję że dumni jesteście, że przez was WSZYSTKIM dostanie się po dupie, tylko nie wam!

    Odpowiedz