Szef greckiego rządu nie sprecyzował kto próbował utrudnić porozumienie. Jak dodał, jego rząd będzie walczył z oszustwami podatkowymi i korupcją, które - jak podkreślił - są częściowo odpowiedzialne za kryzys, w którym znalazła się Grecja.

Wynegocjowane we wtorek techniczne porozumienie między instytucjami a władzami Grecji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla tego kraju zakłada wsparcie dla greckiej gospodarki o wartości 85 mld euro.

W zamian - jak pisze agencja Reutera, która dotarła do 29-stronnicowego memorandum - Ateny zobowiązały się do przeprowadzenia natychmiastowych reform i prywatyzacji. W Grecji ma ruszyć prywatyzacja portów, lotnisk oraz państwowego operatora sieci energetycznej ADMIE, co ma przynieść do greckiego budżetu wpływy w wysokości 6,4 mld euro w latach 2015-2017.

Reklama

Rząd Ciprasa zobowiązał się do przedstawienia do końca października wiążących terminów ofert na sprzedaż portów w Pireusie i w Salonikach. Ponadto władze greckie zobowiązały się do sprzedaży na wynegocjowanych wcześniej warunkach 14 regionalnych portów lotniczych niemieckiej firmie Fraport. Sprzedaż została wstrzymana po przejęciu władzy w styczniu przez lewicową Syrizę, która zapowiadała, że położy kres prywatyzacji i podejmie renegocjacje z międzynarodowymi wierzycielami w sprawie zmniejszenia ciężaru spłat greckiego zadłużenia.

Porozumienie podpisane z firmą Fraport, niemieckim operatorem portów lotniczych, opiewa na 1,2 mld euro. Wśród lotnisk przeznaczonych do prywatyzacji jest lotnisko w Salonikach - drugim co wielkości mieście Grecji, oraz ważne dla turystyki lotniska na Korfu, Rodos oraz Santorynie i Mykonos na Cykladach.