Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że do 19 sierpnia powinny się zakończyć procedury ratyfikacji w krajach strefy euro, co pozwoli na wypłatę pierwszej części pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Uruchomienie programu wymaga zgody niektórych parlamentów państw eurolandu.

Jeśli zgoda ta zostanie udzielona, pierwsza rata wsparcia wyniesie do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro będzie przeznaczone na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.

Estoński minister finansów Sven Sester podkreślił, że Tallin nie zgadza się na umorzenie części greckiego zadłużenia, ale dopuścił możliwość rozmów na temat innych środków łagodzących ciężar tego zadłużenia, takich jak wydłużenie okresów spłat. Podobne stanowisko zajmuje m.in. szef resortu finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

>>> Czytaj też: Grecka gospodarka przeniosła się w czasie: witamy w erze drachmy

Reklama