Głównym kryterium prawie zawsze jest wysokość czynszu, ale nie bez znaczenia jest również lokalizacja. Idealnie, jeśli mieszkanie będzie w pobliżu uczelni lub z dobrym dojazdem do niej. Które lokalizacje są najatrakcyjniejsze dla studentów największych warszawskich uczelni?

Warszawa to największy ośrodek akademicki w Polsce – studiuje tu blisko 280 tys. młodych ludzi. Swoje siedziby w stolicy ma około 80 uczelni (w tym 15 to uczelnie państwowe). Największą uczelnią oczywiście jest Uniwersytet Warszawski, na którym kształci się ponad 50 tys. studentów. Główny kampus uczelni znajduje się w Śródmieściu, kilka budynków zlokalizowanych jest także na Ochocie i Mokotowie.

Na drugim miejscu pod względem liczby studentów (około 30 tys.) jest Politechnika Warszawska. Budynki politechniki znajdują się w Śródmieściu, na Pradze Północ i w północnej części Mokotowa. Około 24 tys. studentów liczy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, która swój kampus ma na Ursynowie.

Studenci najczęściej poszukują mieszkań dwu- i trzypokojowych, za które czynsz można podzielić na kilka osób. Nieliczni decydują się na wynajem kawalerki. Osoby szukające mieszkania samodzielnie, często decydują się na wynajęcie pokoju. Dział Badań i Analiz należący do Grupy Emmerson w oparciu o portal Otodom.pl postanowił sprawdzić, czynsze w poszukiwanych przez studentów mieszkaniach i pokojach jednoosobowych zlokalizowanych w pobliżu warszawskich uczelni lub w dobrze skomunikowanych częściach miasta. W analizach uwzględniono dzielnice: Śródmieście, Ochota, Mokotów, Praga Północ, Ursynów, Wola i Bielany. Podawane niżej kwoty nie zawierają dodatkowych opłat, np. za media, czy Internet.

Oferta mieszkań na wynajem w Śródmieściu jest bardzo bogata, jednak miesięczne czynsze są najwyższe w całej Warszawie. Wynajem mieszkania dwupokojowego to koszt min. 1 500 zł/m-c, a trzypokojowego 1 700 zł/m-c. Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że standard najtańszych mieszkań w Śródmieściu jest dość niski. Takie lokale znajdują się w starszych budynkach i dodatkowo dawno nie były remontowane, często mają stare instalacje, czy niesprawne sprzęty. Czynsze za lokale w wyższym standardzie są o ok. 500 zł wyższe. Wynajem pokoju w tej lokalizacji to koszt min. 700 zł/m-c.

Dwupokojowe mieszkanie na Ochocie można wynająć już za około 1 400 zł/-m-c, a trzypokojowe od 2 000 zł/m-c. Czynsze za miejsce w pokoju jednoosobowym zaczynają się od 550 zł/m-c. Stosunkowo wysokie stawki najmu są na Ursynowie: pokój jednoosobowy można wynająć od około 700 zł/m-c, mieszkanie dwupokojowe od 1 500 z/m-c, a trzypokojowe od 2 000 zł/m-c.

Nieco niższe stawki są na Mokotowie, co wynikać może z dużej podaży mieszkań na wynajem.

W tej lokalizacji ładne i czyste mieszkanie dwupokojowe można zaleźć już za 1 400 zł/m-c., a najtańsze mieszkania 3-pokojowe za 1 800 zł/m-c. Czynsze najmu pokoju jednoosobowego zaczynają się od około 620 zł/m-c. Najwyższe czynsze są w mieszkaniach zlokalizowanych w niedalekiej odległości od stacji metra.

Najmniejsza oferta z analizowanych dzielnic dostępna jest na Pradze Północ. Czynsze za mieszkania dwupokojowe zaczynają się od 1 500 zł/m-c, a za trzypokojowe od 1 600 zł/m-c.

W ofercie nie ma obecnie wolnych pokoi jednoosobowych.

Na Woli i Bielanach głównym czynnikiem przyciągającym studentów jest metro. Ze względu na dynamiczny rozwój tych dwóch dzielnic charakteryzują się one dużą podażą mieszkań na wynajem. Na Woli, mieszkania dwupokojowe oferowane są już od 1 500 zł/m-c, a trzypokojowe od 1 850 zł/m-c. Pokój jednoosobowy to koszt ok. 800 zł/m-c wzwyż. Nieco taniej jest na Bielanach. Czynsze za mieszkania dwupokojowe zaczynają się od 1 400 zł/m-c, za trzypokojowe od 1 800 zł. Pokój jednoosobowy można wynająć za 650 zł/m-c. Podobnie jak na

Mokotowie mieszkania zlokalizowane w pobliżu stacji metra są droższe.

Porównując przeciętne miesięcznie stawki czynszów mieszkań na wynajem w siedmiu analizowanych dzielnicach, jednoznacznie można stwierdzić, że najdroższe jest Śródmieście. W tej kategorii na drugiej pozycji jest Mokotów, a następnie Wola. Po drugiej stronie znalazły się Praga Północ oraz Bielany, gdzie przeciętne czynsze okazały się najniższe.

Najbardziej różnorodna oferta mieszkań na wynajem dostępna jest w Śródmieściu i na Mokotowie.

W pierwszej z dzielnic dostępne są zarówno mieszkania w niskim standardzie o stosunkowo niskich czynszach, jak i luksusowe, bardzo drogie apartamenty. Podobnie jest na Mokotowie. W tej dzielnicy rezygnując z wymogów odnośnie standardu mieszkania także można znaleźć tańsze oferty, jednak w całkowitej ofercie przeważają droższe lokale o podwyższonym standardzie, stąd wysoka przeciętna stawka najmu w dzielnicy.

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl dodaje, iż studenci szukający mieszkania powinni się kierować nie tylko odległością od uczelni. Warto zwrócić uwagę na komunikację z innymi częściami miasta. Często okazuje się, że mieszkanie trochę dalej, a w dobrze skomunikowanym miejscu jest lepsze niż takie, z którego wygodnie można dotrzeć tylko na zajęcia.

Dodatkowo, za podobne pieniądze można zamieszkać w trochę lepszym standardzie.

Również Wojciech Kalkowski z Emmerson Zarządzanie zwraca uwagę na to, że coraz więcej studentów interesuje się mieszkaniami o wyższym standardzie. – Właściciele mieszkań, które są zlokalizowane dalej od uczelni, starają się zachęcić studentów wyższym standardem lokali. W tym celu często korzystają z usług firm, które zajmują się aranżacją i wykończeniem, by uzyskać jak najlepszy efekt – twierdzi ekspert z Emmerson Zarządzanie.

>>> Czytaj też: Polska przeżywa biurowcowy boom. Światowi giganci ciągną nad Wisłę