Pierwsza tego rodzaju platforma nazywa się "Refugees Welcome". Założyła ją dwójka młodych Niemców, Mareike Geiling i Jonas Kakosche. Warunki współpracy z portalem są proste.

Każdy, kto chce po przystępnej cenie wynająć swoje mieszkanie imigrantom, musi zalogować się na www.refugees-welcome.net i wypełnić wniosek. Koszty związane z wynajmem lokalu pokrywane są ze zbiórek charytatywnych oraz funduszy pozyskanych od organizacji zajmujących się uchodźcami.

Twórcy portalu podkreślają, że dzięki zakwaterowaniu uchodźców w miastach, wśród zwykłych obywateli, istnieje spora szansa na asymilację przybyłych. Niemiecka polityka emigracyjna zakłada bowiem umieszczanie imigrantów w odległych ośrodkach, z dala od normalnego życia. Przez to ciężej przychodzi im nauka języka niemieckiego czy zdobywanie pracy.

Dotychczas udało się znaleźć mieszkania dla 124 uchodźców - 80 w Niemczech i 44 w Austrii. Kolejnych 400 ofert czeka na aprobatę administratorów portalu.

Inicjatywy obywatelskie działają nie tylko w internecie. W jednej z dzielnic Hamburga, Karoviertel, spotkało się ponad tysiąc osób. Pragną pomóc 1200 migrantom, którzy trafili do ich miasta. Do tej pory wolontariusze zorganizowali naukę niemieckiego, pomoc medyczną, a nawet przedszkole. Podobne akcje odbywają się w Duesseldorfie, Berlinie czy miejscowości Blieskastel w Kraju Saary. Tam ponad 30 Niemców usiłuje znaleźć mieszkania i fundusze dla 260 imigrantów, którzy do końca roku mają trafić do miasta.