"Zakładamy, że sprzedamy zarówno Eurocentrum, jak i Royal Wilanów do 2018, kiedy zapada istotna część naszych obligacji. Część pozyskanych w ten sposób środków będzie przeznaczone na spłatę tych papierów" - powiedział dyrektor finansowy Michał Koślacz podczas spotkania z dziennikarzami.

Dyrektor inwestycyjny Marcin Juszczyk przyznał jednocześnie, że deweloper rozważy możliwość wypłaty dywidendy lub skupu akcji. Wskazał, że Eurocentrum jest na początku procesu sprzedaży, a kilka podmiotów wyraziło "wstępne zainteresowanie". Nie wykluczył, że do transakcji może dojść w przyszłym roku i określił ją jako szansę "ściągnięcia nowego kapitału do Polski".

Członkowie zarządu Capital Park podkreślili, że sprzedaż gotowych i skomercjalizowanych projektów to kolejny krok w strategii, zapowiadanej jeszcze przy okazji IPO dewelopera. Podkreślili, że strategia rozwoju i koncepcja Biuro+ sprawdziły się nawet pomimo momentami niesprzyjających warunków rynkowych w okresie od debiutu firmy na GPW. Proces sprzedaży będzie kluczowy dla grupy, ale jednocześnie deweloper obserwuje rynek pod kątem kolejnych potencjalnych inwestycji.

Jak wskazali, Royal Wilanów został oddany do użytku w terminie i jego realizacja zamknęła się w budżecie, co oznacza, że spodziewany cash flow z przychodów operacyjnych z tego budynku zacznie być generowany zgodnie z wcześniejszymi planami firmy. Obiekt osiągnął ponad 60% komercjalizacji, przy niemal w pełni zajętej części handlowej. Dodatkowo Capital Park zawarł porozumienie z GTC na zagospodarowanie okolicznych terenów przy tym projekcie.

Reklama

"Royal Wilanów to nasz kolejny projekt, który pokazuje, że koncepcja Biuro+ się sprawdza. Obecnie koncept ten rozwijamy o zagospodarowanie okolicznej przestrzeni wokół naszych projektów. Wszystkie te działania mają wzmocnić lojalizację naszych klientów i w efekcie np. wierzę że Unilever, który wszedł do Eurocentrum, pozyskamy również do obiektu w Wilanowie" - stwierdził Koślacz.

W przypadku Eurocentrum wskazał on, że kolejny etap kompleksu - Delta - realizowany jest zgodnie planem i budżetem. Uruchomiono już kredyt w Pekao na finansowanie budowy, w związku z pozyskaniem najemcy na 24% całkowitej powierzchni. Jest to PSE, który wprowadzi się na 6 tys. m2 w tym projekcie. Członkowie zarządu Capital Park dodali, że trwają rozmowy o dalszej komercjalizacji projektów biurowych.

"Wynajęliśmy łącznie 17,5 tys. m2 od początku roku. Przychody operacyjne rosną i będzie to kontynuowane dzięki Royal Wilanów, a jednocześnie utrzymujemy marże. Na nasz wynik wpływ ma tradycyjnie aktualizacja wyceny związana z różnicami kursowymi, gdyż wartość naszych projektów jest wyrażona w euro" - zaznaczył Koślacz.

I tak kwota 26 mln zł w I półroczu wynikała z różnic kursowych, a kolejne 17 mln zł to odpis aktualizujący głównie "mieszkaniówki" w Krakowie, związany z przeszacowaniem wartości projektu do wartości oferty na tą inwestycję.

Koślacz dodał, że w I półroczu wskaźniki zadłużenia grupy rosły i będą wykazywać tendencję wzrostową, gdyż deweloper realizuje obecnie projekty biurowe w 70% z kredytów. "Po planowanej sprzedaży naszych biurowców poziomy zadłużenia mogą spaść, ale później ponownie będą wykazywać tendencję wzrostową wraz z realizacją kolejnych projektów. Zadłużenie netto nie powinno jednak przekroczyć 50-60% wobec 46% obecnie" - ocenił członek zarządu dewelopera.

Grupa Capital Park jest inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości w Polsce. Od rozpoczęcia działalności w 2003 roku grupa przeprowadziła ok. 100 transakcji inwestycyjnych i zarządza portfelem nieruchomości obejmującym 76 projektów o łącznej powierzchni wynajmu brutto ok. 250 tys. m2, zlokalizowanych w 39 miastach. Realizuje koncepcję Biuro+, które w ramach którego projekty, obok powierzchni biurowej, oferują najemcom szeroki wachlarz innych usług, w tym usługi concierge.