"Transakcja nabycia większościowego pakietu w Exictos jest dla Asseco kontynuacją rozwoju na rynkach wschodzących, w tym przede wszystkim w Afryce. Pozwoli ona także umocnić pozycję Asseco w regionie półwyspu iberyjskiego oraz zwiększyć potencjał sprzedaży produktów Asseco dedykowanych branży finansowej na rynkach Europy, Afryki i Azji oraz - w przyszłości - Ameryki Południowej" - czytamy w komunikacie.

Transakcja została sfinansowana ze środków własnych Asseco. Exitos ma kapitał zakładowy wynoszący 2,173 mln euro, który dzieli się na 434.783 akcji imiennych o wartości nominalnej 5.00 euro każda, podano również.

Exictos specjalizuje się w produkcji oraz wdrażaniu oprogramowania dla sektora bankowego i obsługuje ponad 60 banków w Portugalii i w krajach portugalskojęzycznych. Spółka prowadzi działalność przede wszystkim w Afryce, w krajach takich jak: Angola, Mozambik, Republika Zielonego Przylądka czy Namibia. Posiada również klientów na Malcie i we Wschodnim Timorze. Spółka zatrudnia 383 osoby, większość w Portugalii. Przychody spółki za 2014 rok wyniosły 41,45 mln euro, a zysk netto osiągnął poziom 4,95 mln euro.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle100 2014).