Wśród 10 krajów, które w zeszłym roku przyjmowały najwięcej imigrantów, największy odsetek uchodźców starających się o azyl w stosunku do całej populacji notowano w Szwecji. Tuż za nią uplasowały się Węgry i Austria. Na ostatnim miejscu zestawienia znalazła się Wielka Brytania.

Niemcy – najatrakcyjniejszy w UE kierunek migracji dla uchodźców, znajdują się pod tym względem w środku stawki. W tym roku Niemcy spodziewają się, że liczba imigrantów napływających do ich kraju wzrośnie nawet czterokrotnie. Kanclerz Angela Merkel zapewnia, że Niemcy będą przewodzić unijnej pomocy uchodźcom, ale zaznacza, że nie mogą być przeciążone napływem imigrantów.

>>> Czytaj też: Imigranci nie chcą zostać na Węgrzech

Fala imigrantów napływa do Niemiec już od czasów II wojny światowej – poczynając od Wietnamczyków, po mieszkańców Europy Wschodniej, którzy po upadku komunizmu migrowali na Zachód.

W ostatnich latach wyraźnie rośnie ilość uchodźców starających się o azyl w krajach UE. Ilość imigrantów kierujących się do Niemiec zwiększa się dynamicznie każdego roku.