Rosja krytykuje działania Unii Europejskiej wobec uchodźców. Rosyjskie media zwracają uwagę, że należy jak najszybciej rozprawić się z ugrupowaniami terrorystycznymi, w tym z samozwańczym Państwem Islamskim, a wtedy mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej nie będą uciekać ze swoich krajów.

Rosyjskie media z dużym zainteresowaniem obserwują, jak kraje Unii Europejskiej starają się radzić sobie z falą migrantów. Przy tym komentarze rosyjskich polityków są dość nieprzychylne wobec działań Brukseli, którą krytykuje się za rzekomy brak współczucia dla losów tysięcy uchodźców.

Już wcześniej w sprawie migrantów zabrał głos prezydent Władimir Putin. Rosyjski przywódca skrytykował państwa zachodnie za dotychczasową politykę wobec państw arabskich. Gospodarz Kremla dał też dwie rady tym, którzy chcieliby pomóc w rozwiązaniu migracyjnego kryzysu. „Trzeba wspólnie, podkreślam wspólnie walczyć z terroryzmem i różnego rodzaju ekstremizmem, szczególnie w zapalnych regionach” - przypominają wypowiedź prezydenta rosyjskie media.

Putin apelował, aby pomóc w odbudowie gospodarki i sfery socjalnej krajów dotkniętych terroryzmem islamskim, głównie w Syrii.

W niemal wszystkich wypowiedziach rosyjskich polityków odnajdziemy właśnie ten punkt widzenia. Przy tym zapominają oni, że przez kilka lat to Moskwa torpedowała wszystkie rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, które skłaniały się ku siłowemu rozwiązaniu konfliktu w Syrii. 

>>> Czytaj też: Ten kraj przyjął najwięcej uchodźców na świecie. "Stać nas na więcej"