"CVC Capital Partners za pośrednictwem funduszy CVC posiada udziały w wielu firmach z różnych branż, w tym chemikaliów, użyteczności publicznej, produkcji, handlu detalicznego i dystrybucji, przede wszystkim w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Komisja uznała, że proponowana transakcja nie powoduje obaw o konkurencję, ponieważ firmy nie działają na tych samych rynkach. W rzeczywistości, żadna z firm posiadanych przez CVC nie konkuruje z PKP i nie jest aktywna na rynkach pokrewnych" - podała Komisja.

Transakcja została zbadana na podstawie uproszczonej procedury kontroli połączeń, podano również.

W lipcu br. Polskie Koleje Państwowe (PKP) i fundusz CVC Capital Partners podpisały umowę sprzedaży akcji PKP Energetyka. Zaproponowana wartość przedsiębiorstwa opiewa na 1 965 mln zł co, po korekcie o wartość długu netto spółki, daje cenę na poziomie 1 410 mln zł. Spółka podała wówczas, że transakcja ostatecznie zostanie sfinalizowana po uzyskaniu akceptacji MIiR oraz europejskiego urzędu antymonopolowego.

CVC jest globalną firmą private equity oraz firmą doradztwa inwestycyjnego, założoną w 1981 roku. Posiada sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami inwestorów z Ameryki Północnej (55%), Europy (28%), Azji i Bliskiego Wschodu, którzy powierzają swój kapitał CVC na przeszło 10-letnie okresy. Bieżąca wartość aktywów firmy przekracza kwotę 52 mld USD.

Reklama

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest jednym z największych sprzedawców energii elektrycznej, w tym energii elektrycznej trakcyjnej (przeznaczonej dla przewoźników kolejowych).