"Kontynuacja programu Polska Cyfrowych Szans może kosztować około 40 mln zł. Naszym celem jest, aby ten ruch, który stworzył największy w Europie system edukacji cyfrowej osób dorosłych zadomowił się w Polsce i te 9,5 mln ludzi, które są dzisiaj poza internetem mogły uzyskać wsparcie" - powiedział Głomb podczas IV Zjazdu Polski Cyfrowej w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym.

W ramach programu osoby w wieku 50+ i seniorzy mają możliwość zapoznania się ze światem cyfrowym - narzędziami, usługami oraz pojęciami związanymi z technologiami cyfrowymi.

"Gdyby udało nam się w Polsce dotrzeć z naszym programem przynajmniej do 2,5 mln osób starszych, to budżet państwa mógłby zaoszczędzić około 6-7 mld zł" - dodał Głomb. 

Do tej pory w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans zorganizowano 36 tys., zajęć, a prowadzący je Latarnicy poświęcili na nie 69 tys. godz. - czyli przepracowali 7 lat i 8 miesięcy. W programie przeszkolono też ponad 260 tys. osób. Efektem programu jest bogata baza materiałów edukacyjnych: filmów, multimediów i poradników.

Lubelski zjazd został organizowany w ramach Projektu systemowego - działania na rzecz szerokopasmowego dostępu do internetu, realizowanego pod hasłem Polska Cyfrowa Równych Szans przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie "Miasta w Internecie".

"Województwo lubelskie inwestuje we właściwą infrastrukturę w ramach drugiej osi priorytetowej regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020. Na realizację tych działań przekazano ponad 72 mld euro" - przypomniał Przemysław Litwiniuk, przewodniczący sejmiku województwa Lubelskiego, gospodarz Zjazdu.

Dotychczasowe zjazdy odbywały się w Tarnowie (2012), Olsztynie (2013) i Łodzi (2014).

Według opublikowanego na początku br. raportu PwC, wykluczenie cyfrowe może rocznie generować nawet 24 mld zł strat w polskiej gospodarce.