„Niezawisimaja” publikuje fragment wywiadu z byłym prezydentem Polski, który w całości ma ukazać się na początku października.

Lech Wałęsa tłumaczy w nim, że -„kompromis między Rosją i Europą będzie możliwy, gdy Rosja będzie gotowa do dialogu, a Europa zacznie liczyć się z rosyjskimi interesami”.

Były przywódca Solidarności podkreśla, że chce rozmawiać z Władimirem Putinem na argumenty, a nie przekonywać go do swoich racji. Tłumaczy, że najważniejsze jest, aby obie strony zaczęły prowadzić dialog, a nie monolog. „Celem rozmów będzie integracja Rosji z Europą, albo Europy z Rosją jak komu wygodnie” - cytuje Wałęsę „Niezawisimaja Gazieta”.

>>> Czytaj też: Bershidsky: Putin zjadłby Trumpa na śniadanie. Bez popijania

Odnosząc się do kwestii aneksji Krymu, były prezydent Polski zasugerował pojednanie rosyjsko - ukraińskie, dając Rosjanom radę, aby przestali walczyć z sąsiadami i ich podbijać, a pokazali im piękno i bogactwo swojego kraju.

"Rosja może stać się liderem bez przymuszania innych państw” - twierdzi Lech Wałęsa. Przekonuje również, że Władimir Putin powinien zaprzestać uprawiania polityki „zwyciężania”, a zastosować wariant „przekonywania”. W opinii polskiego polityka, Rosja jest Polsce i Europie potrzebna, bo bez niej „nie można się ruszyć nawet na krok”.