Oficjalna oferta nie została jak dotąd złożona, brakuje także szczegółów potencjalnej oferty. Finalizacja transakcji, której koszt szacuje się na około 100 mld dol., oznaczałaby połączenie dwóch największych koncernów piwowarskich na świecie.

- Zarząd SABMiller przeanalizuje wszelkie propozycje, które może w przyszłości otrzymać. Nie ma pewności, że oferta zostanie złożona ani na jakich warunkach miałaby zostać zrealizowana. W międzyczasie akcjonariusze powinni zachować swoje udziały i nie podejmować żadnych działań – napisano w komunikacie koncernu.

Anheuser-Busch InBev to największy browar na świecie pod względem przychodów. Jest właścicielem takich marek jak Budweiser, Corona, Stella Artois i Becks. SAB Miller natomiast jest drugi pod względem przychodów. Produkuje między innymi piwa Fosters, Peroni, Miller i Grolsch. W Polsce koncern działa od 1995 r. W 1999 r. utworzył Kompanię Piwowarską, która jest jednym z najważniejszych podmiotów na polskim rynku.

Akwizycja SABMillera byłaby największą w historii branży. Pokryłaby też wartość wszystkich konsolidacji w sektorze dokonanych w okresie ponad 10 lat. Tego typu operacja była zapowiadana od dawna. Między innymi dlatego, że zasięg geograficzny obu koncernów mocno się pokrywa. Poza tym oba nie są własnością rodzinnych klanów, co jest udziałem ich największych konkurentów, czyli Heinekena i Carlsberga.

>>> Czytaj też: Szykuje się globalna ekspansja polskiego rolnictwa? Zobacz, jakie kraje możemy podbić