Trzynastu analityków ankietowanych przez ISBnews liczy, że produkcja sprzedana przemysłu odnotowała wzrost od 2 proc. do 8 proc. r/r przy średniej w wysokości 5,96 proc. (wobec wzrostu o 3,8 proc. r/r w lipcu).

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3 proc. niższym w porównaniu z lipcem br." - głosi komunikat.

W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,5 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,4 proc., podano także.

Ceny producentów spadły

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) spadły w sierpniu br. o 2,7% w ujęciu rocznym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,7% w sierpniu.

Ekonomiści ankietowani przez ISBnews spodziewali się, że spadek cen producentów w sierpniu br. wyniósł od 1,5% r/r do 2,7% r/r, przy średniej na poziomie 2,28% r/r (wobec -1,7% r/r w lipcu br.).

GUS podał też, że ceny produkcji budowlano-montażowej w sierpniu 2015 r. spadły o 0,1% w ujęciu miesięcznym oraz były o 0,6% niższe niż rok wcześniej.

>>> Czytaj też: Burza wokół aukcji LTE. Telekomy krytykują ministra cyfryzacji