"O skali zapaści w łupkowej branży świadczy również liczba udzielonych koncesji. Obecnie jest ich tylko 40, z czego 11 należy do PGNiG, a po 7 do Grupy Lotos i PKN Orlen. Rok temu koncesji było około 60, a w szczytowym okresie 115" - czytamy w gazecie.

Jak poinformowała "Rz", PGNiG, które wykonuje najwięcej łupkowych odwiertów w Polsce, twierdzi, że poszukiwania to wyzwanie geologiczne i techniczne większe, niż się spodziewano. Plan grupy na ten rok zakłada wykonanie trzech odwiertów horyzontalnych. Wszystkie mają być wykonane na Pomorzu.

>>> Czytaj też: Gaz łupkowy w Polsce

W ocenie "Rz", spadek zainteresowania wynika z niskiego kursu ropy, który rzutuje na poziom opłacalności projektów poszukiwawczo-wydobywczych. "W ocenie analityków, brak zainteresowania polskimi łupkami to również rezultat braku sukcesu w postaci odkrycia przynajmniej jednego złoża nadającego się do przemysłowej eksploatacji, wysokich podatków, które mają wejść w życie za kilka lat, oraz braku zachęt do inwestycji w ten sektor" - czytamy dalej.

Jak podała "Rz", powołując się na dane resortu środowiska, w tym roku tylko jeden łupkowy odwiert w Polsce wykonał PKN Orlen - wicelider rynku.