Amerykański prezydent rozmawiał telefonicznie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel o tym, jak Europa radzi sobie z kryzysem.

Jak informuje w komunikacie Biały Dom, Obama i Merkel zgodzili się, że trzeba wypracować rozwiązanie dotyczące podziału uchodźców, które zostanie zaakceptowane przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Tematem rozmowy była też kwestia politycznego rozwiązania, które mogłoby zjednoczyć Syryjczyków. i zatrzymać potok uchodźców do Europy.

Ten apel, czy ostrzeżenie jest adresowane przede wszystkim do Węgier, Czech, Rumunii i Słowacji, które podczas spotkania szefów resortów spraw wewnętrznych w Brukseli, przed dzisiejszą Radą Europejską, zagłosowały przeciwko unijnym propozycjom. Na razie zdecydowano o podziale 66 tysięcy uchodźców z całej puli obejmującej łącznie 120 tysięcy osób. Pozostałe 54 tysiące mają zostać rozdzielone po roku od wejścia w życie ostatnich ustaleń.

Waszyngton jest krytykowany za to, że zbyt mało robi, by ulżyć Europie. Stany Zjednoczone zadeklarowały przyjęcie w przyszłym roku 10 tysięcy uchodźców. Natomiast do Niemiec- jak się przewiduje - w tym roku ma przybyć milion uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki. 

>>> Czytaj też: Plan ws. uchodźców przegłosowany. Unia przyjmie 120 tys. imigrantów