Autorzy artykułów apelują do centralnego rządu o działanie. Ostrzegają też Katalonię, że jeśli zdecyduje się na pójście swoją droga, czeka ją trudna przyszłość. "Rząd nie może zignorować tego, co się stało. Musi zareagować i to szybko. Zaoferować dialog i sposób wyjścia z sytuacji. W grę wchodzi przyszłość nas wszystkich" - apeluje dziennikarz El Pais.

"Katalończyk, Hiszpan i Europejczyk" - to tytuł artykułu, którego autorem jest Josep Borell, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Proponuje, aby zamiast myśleć o secesji Katalończycy i reszta regionów zastanowili się nad utworzeniem federacji.

Komentatorzy El Mundo twierdzą, że w Katalonii jest dwóch przegranych - zwolennicy niepodległości, bo Junts per Si nie zdobyli większości miejsc w parlamencie i rządząca Hiszpanią Partia Ludowa, która straciła w regionie prawie połowę deputowanych.

Przypominają, że w grudniu odbędą się wybory do centralnego parlamentu i zachęcają rząd Mariano Rajoya by wyciągnął wnioski z porażki w Katalonii.

>>> Czytaj też: Nie tylko Katalonia. Zobacz, jakie europejskie regiony żądają niepodległości